Pogoda długoterminowa. Czeka nas dynamiczna pogoda na przełomie 2021/22. W pierwszej dekadzie stycznia nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe, gdyż aurę kształtować ma cyrkulacja strefowa. Pojawi się okresami silny wiatr, a lokalnie mogą zostać spełnione kryteria dla wichury. Nie zabraknie opadów śniegu, mogą zdarzyć się miejscami burze śnieżne.
Pogoda długoterminowa. Temperatura przeważnie powyżej normy na przełomie 2021/22 r.
Poniższa mapa obrazuje nam anomalie temperatury w okresie od 30.12.2021 r. do 5.01.2022 r. Widzimy, że przełom 2021/22 roku przyniesie na ogół wartości powyżej normy wieloletniej. Szczególnie ciepły zapowiada się ostatni dzień roku oraz pierwszy stycznia. Kolejne dni nowego roku przyniosą spadek temperatury, ale na ogół będzie ona powyżej normy wieloletniej. W okolicach 5-6 stycznia 2022 r. przejściowo z północy spłynąć może arktyczne powietrze z północy. Średnia za 7 dni wyjdzie w całym kraju powyżej normy. Najcieplej będzie na zachodzie, południowym-zachodzie i południu kraju, chłodniej na północy i północnym-wschodzie.
Średnia dobowa charakterystyczna dla przedzimia, a na zachodzie okresami wartości na termometrach będą przypominać czasem przedwiośnie
Szczególnie interesująco wygląda mapa średniej dobowej temperatury na 10 dni. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski będzie panować termiczne przedzimie. Okresami jednak mróz będzie się zdarzał. Szczególnie nocami i może objąć przeważający obszar naszego kraju. Najcieplej będzie na zachodzie, południowym-zachodzie. Chłodniej w tym czasie ma być we wschodniej i południowej części kraju, a najniższe wartości są oczekiwane na Suwalszczyźnie.
Pogoda długoterminowa. Dominacja cyrkulacji strefowej zwiastuje zmienne warunki pogodowe w naszej części Europy
Na przełomie 2021/22 r. dominować ma pogoda niżowa. Zatem warunki pogodowe będą zmienne. Czekają nas duże wahania ciśnienia, opady głównie deszczu, nieco rzadziej śniegu, jak i też okresami silniejszy wiatr. Niewykluczone, że wraz z początkiem 2022 roku pojawi się wichura. Temperatura będzie przeważnie normy wieloletniej, ale przejściowo napłynąć może zimna masa pochodzenia arktycznego morskiego w okolicach 5-6 stycznia 2022 r. Wtedy też istnieje wystąpienia śnieżyc konwekcyjnych, a nawet burz śnieżnych. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.
Pogoda długoterminowa. Szczególnie ciepły zapowiada się sylwester i pierwszy dzień stycznia
Na przełomie 2021/22 r. wartości będą nawet 10°C/12°C powyżej normy klimatologicznej. Najcieplej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie, gdzie termometry mogą pokazać nawet 12°C/13°C. Niewiele chłodniej będzie w centrum i na południu od 8°C do 10°C. Najniższe wartości na wschodzie i północnym-wschodzie do 4°C/6°C.
Pogoda długoterminowa. Okresami jednak zdarzy się mróz, lecz nie będzie on tęgi
Pomimo napływu stosunkowo ciepłych mas powietrza do Polski na przełomie 2021/22 r. temperatura okresami może obniżyć się w całej Polsce do wartości ujemnych. Szczególnie nocami oraz w okresie napływu zimnego powietrza arktycznego z północy. Na północnym-wschodzie i południu oraz wschodzie spadki temperatury mogą być największe. Szczególnie zimno w tym czasie ma być w Skandynawii oraz Rosji, gdzie mróz dwucyfrowy nie będzie rzadki. W naszej części Europy spadki temperatury nie powinny być tak dotkliwe, chociaż spadki temperatury mogą okazać się większe od prognozowanych przez model GFS. Szczególnie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Duże dodatnie odchylenia temperatury. Stopniowe i dłuższe ochłodzenie prawdopodobnie od drugiej dekady stycznia
Ciekawie wygląda mapa obrazujące średnią anomalie w okresie od 29.12.2021 r. do 5.01.2022 r. Wtedy to CFS sygnalizuje wartości powyżej normy wieloletniej. Najwyższe dodatnie odchylenie od normy z okresu ref. 1984-2009 będzie na zachodzie i południowym-zachodzie Polski. To będzie bardzo ciepły okres synoptyczny.
Nieco chłodniej z okresowymi spływami zimna będzie w okresie od 5.01.2022 r. do 12.01.2022 r. Wtedy to CFS sygnalizuje dodatnie odchylenie temperatury przez większość czasu. Ochłodzenia, które zdarzą się w tym okresie nie będą długotrwałe, ale całodobowego mrozu przez kilka dni i większych opadów śniegu nie da się całkowicie wykluczyć.
Chłodniej może zrobić się z biegiem czasu w drugiej dekadzie stycznia, kiedy to temperatura na przeważającym obszarze Polski może być w normie wieloletniej. Na południu i zachodzie oraz częściowo północy będą to przeważnie wartości lekko powyżej normy klimatycznej. Musimy mieć jednak na uwadze to, że prognozy na tak odległy okres są obarczone znacznym błędem prognostycznym.
Według ECMWF w okresie od 30.12.2021 r. do 9.01.2022 r. Opady na przeważającym obszarze Polski będą powyżej normy wieloletniej. Będzie to spowodowane częstą wędrówką frontów atlantyckich niżów. Mogą jednak pojawić się nurkujące układy niżowe z północy, a nawet burze śnieżne. Przeważnie oczekiwane są opady deszczu, rzadziej śniegu w pierwszej dekadzie stycznia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC