Pogoda długoterminowa. Ujemna anomalia temperatury zbliża się do Polski, wystąpią też burze

W najbliższych dniach czeka nas silne ochłodzenie związane ze spływem chłodnych mas powietrza z północnego – zachodu i północy. Temperatura powietrza na poziomie 850 hPa przyjmie nawet wartości ujemne. Na szczęście przy ziemi temperatura będzie dodatnia pomimo adwekcji zimnych mas powietrza.

Przyczyną silnego ochłodzenia będzie charakterystyczny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Na zachodzie Europy ulokuje się rozległy i umacniający się wyż, natomiast na północy i wschodzie kontynentu ulokują się układy niskiego ciśnienia. Pomiędzy rozległym obszarem obniżonego ciśnienia a wyżem z centrum w okolicach Wysp Brytyjskich utworzy się charakterystyczna pochylnia do spływu bardzo chłodnych mas z północnego-zachodu, gdzie obszarem źródłowym mają być rejony Grenlandii. Okresami napływ będzie z północy, wprost znad Skandynawii i rejonów podbiegunowych.

W wielu miejscach, w ciągu dnia temperatura spadnie poniżej 15 stopni. Nocami nawet poniżej 5 stopni, na Podhalu prawdopodobny kolejny przymrozek.

Adwekcja chłodnych mas powietrza nie tylko spowoduje istotne ochłodzenie, ale również korzystne warunki do występowania opadów przelotnych oraz burz adwekcyjnych. Te prawdopodobne są od wtorku nawet do piątku, bądź sobotę. Szczególnie na północy Polski, chociaż miejscami konwekcja z opadami konwekcyjnymi i burzami pojawi się w całym kraju.

Prawdopodobnie kilka ciepłych dni wystąpi jeszcze we wrześniu, ale dynamiczna strefowa cyrkulacja atmosfery powodować będzie ścieranie się ciepłych i chłodnych mas powietrza. Przy tak dynamicznej sytuacji pogodowej trudno powiedzieć, co wydarzy się dokładnie w ostatniej dekadzie września.

Niewykluczone, że pod koniec miesiąca ujrzymy temperatury powyżej 25 stopni. Wkrótce postaramy się odpowiedzieć, ile takich dni będzie.

Model GFS prognozuje w najbliższych dniach wysoką, ujemną anomalię temperatury, która sięgnie nawet -8°C poniżej normy wieloletniej.

W nadchodzącym tygodniu chłodne masy powietrza z północy sięgną nawet Morza Śródziemnego.

Ujemna anomalia będzie również na 2 metrach, co oznacza, że temperatura będzie niższa nawet od 4 °C do 8°C poniżej normy wieloletniej.

Więcej o pogodzie na 16 dni poniżej

Dodaj komentarz