Pogoda długoterminowa. Upały i silne burze jeszcze zaskoczą w Polsce

Pogoda długoterminowa. Czekają nas upały i silne burze w Polsce. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają najświeższe prognozy modeli numerycznych.

Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej średniej klimatycznej przez większość czasu w Polsce

Wygląda na to, że po wtorkowym ochłodzeniu w kolejnych dniach nie będzie śladu. Temperatura coraz częściej ma być powyżej średniej wieloletniej. Dodatkowo na przełomie bieżącego i przyszłego tygodnia nadejdą upały. Średnia temperatura za najbliższe 7 dni wyjdzie w Polsce powyżej normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia tygodniowa za okres od 22.06.2022 do 29.06.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

Pogoda długoterminowa. Upały i silne burze jeszcze zaskoczą w Polsce

Czerwiec ma szanse zakończyć się w całym kraju z temperaturą powyżej średniej wieloletniej. Najwięcej dni gorących, a nawet upalnych było na zachodzie i południowym-zachodzie. W tej części kraju do 28 czerwca 2022, anomalia miesięczna wynieść może ponad 2 stopnie powyżej normy względem okresu bazowego 1991-2020. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie.

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.06.2022 do 28.06.2022 dla Polski

temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa. CFS z dodatnim odchyleniem temperatury w Polsce

Model klimatyczny CFS prognozuje, że średnia anomalia tygodniowa w okresie od 21.06.2022 do 28.06.2022 wyniesie powyżej normy wieloletniej. Najcieplej w tym okresie powinno być na południu i zachodzie. Chłodniej na północnym-wschodzie. Jest szansa na dni gorące, a nawet upalne w Polsce.

Anomalia tygodniowa na okres 21.06.2022 do 28.06.2022 według modelu CFS

Pogoda długoterminowa. Upały i silne burze jeszcze zaskoczą w Polsce

W dalszym ciągu temperatura powyżej średniej klimatycznej jest prognozowana na przełomie czerwca i lipca. Wtedy też największe dodatnie odchylenie od średniej wieloletniej widzi model CFS na południu.

Prognozowana wstępnie anomalia tygodniowa na okres od 28.06.2022 do 5.07.2022 według modelu CFS

dni gorące i upalne na przełomie miesięcy w Polsce

Dominacja na ogół ciepłych, okresami upalnych mas powietrza jest sugerowana przez model GEFS. W całej Polsce temperatura ma być powyżej średniej klimatycznej. Ten model sugeruje, że na zachodzie będzie najcieplej i tam też dni gorących oraz upalnych ma być najwięcej.

Prognozowana średnia anomalia na okres od 22.06.2022 do 27.06.2022 według modelu GEFS

gorąco i upalnie w Polsce

Korzystnie pod kątem wypoczynku na świeżym powietrzu wyglądają prognozy na przełom czerwca i czerwca. W tym okresie na obszarze całej Polski temperatura przez większość czasu powinna być powyżej średniej klimatologicznej. Okresami będziemy musieli uważać na burze, które w tych gorących, wilgotnych masach powietrza mogą być gwałtowne.

Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od 27.06.2022 do 2.07.2022 według modelu GEFS

pogoda długoterminowa. upał w kraju

Termiczne lato zostanie utrzymane w Polsce

W ostatniej dekadzie czerwca i na początku lipca, średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu będzie typowa dla lata. Właściwie w całym kraju będą to wartości charakterystyczne dla termicznego lata. Okresami chłodniej może być nad morzem i wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie zaznaczy się chłodniejsze powietrze związane np. z bryzą morską.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana orientacyjnie średnia dobowa temperatura na 10 dni według modelu GFS

temperatura powyżej normy wieloletniej

Żaden z wiodących modeli numerycznych nie sugeruje, abyśmy marzli na przełomie 6 i 7 miesiąca roku. Prędzej będziemy potrzebowali ochłody w wodzie, bądź w klimatyzowanych pomieszczeniach z uwagi na wysokie temperatury. W całym kraju przez większość czasu będzie panować temperatura powyżej średniej klimatycznej. Poniższa anomalia jest liczona względem starego okresu bazowego 1979-2000.

Anomalia temperatury na 10 dni według GFS/CFSR względem okresu referencyjnego 1979-2000

upalne dni w kraju

Dni upalnych nie powinno zabraknąć

Według modelu GFS w całym kraju na przełomie czerwca i lipca zdarzyć mogą się dni upalne. Najmniejsze ich prawdopodobieństwo ma być na północnym-wschodzie. Najwyższe na południu i zachodzie. Model GFS szacuje, że temperatura okresami wzrośnie do 31°C/32°C. Jednak niektóre z wiązek, a także inne modele pokazują nawet 35°C/37°C. Będziemy te prognozy analizować w kolejnych dniach.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda długoterminowa. wysoka temperatura w polsce i upały

Model GFS pokazuje nam dominacje pola niżowego. Tylko okresami nad Polską pojawią się przejściowe kliny wysokiego ciśnienia. Czasem i lokalnie na przełomie czerwca i lipca warunki pogodowe będą zmienne, dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie. Musimy spodziewać się także gwałtownych burz. Głównie w zachodniej części kraju.

Pogoda długoterminowa Wyliczane średnie wartości ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi według GFS na 10 dni

pogoda długoterminowa. pole niżowe

Prognozy anomalii tygodniowej na okres od 20.06.2022 do 26.06.2022 według ECMWF sugeruje nam wartości powyżej normy wieloletniej. Najwięcej dni gorących oraz upalnych powinno być na południu, zachodzie i centrum kraju.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury na przedostatni tydzień czerwca 2022 dla Europy

ciepły ecmwf wyjątkowo

Model ECMWF sugeruje, że w całym kraju temperatura na przełomie czerwca i lipca temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Szczególnie na południu i wschodzie prognozowane są wartości powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana anomalia tygodniowa na okres od 27.06.2022 do 3.07.2022 według modelu ECMWF

bardzo ciepło, okresami upalnie w Polsce

Pogoda długoterminowa. Najwięcej powinno padać na zachodzie, deficyt opadów na wschodzie

Orientacyjna prognoza wysokości opadów na przełom czerwca i lipca sugeruje najwięcej opadów na zachodzie. Najmniej padać ma na południu i wschodzie. Dominować mają lokalne opady pochodzenia burzowego. Z uwagi na charakter opadów burzowych, sumy opadowe mogą być mniejsze/większe, niż sugeruje nam to model europejski. Prognozy pogody w półroczu ciepłym należy śledzić codziennie, gdyż mogą ulegać częstym zmianom.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane wstępnie sumy opadowe do 1.07.2022 według modelu ECMWF

wilgotno i burzowo głównie na zachodzie