Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022. Czeka nas prawdopodobnie większa dominacja pogody niżowej. Częściej pojawiać mają się opady deszczu, czasem również burze. W dziewiątym miesiącu roku możliwe są również dni upalne, których jednak może być mniej niż w lipcu i sierpniu.
Pogoda długoterminowa na wrzesień dla naszej części Starego Kontynentu
1 września 2022 rozpocznie się meteorologiczna jesień. Przyjrzymy się więc najnowszej pogodzie długoterminowej na wrzesień 2022 dla Polski. Próbę zobrazowania trendu oprzemy wyliczeniami z modeli ECMWF i CFS. Przekonamy się co prognozują modele z różnych ośrodków meteorologicznych na dziewiąty miesiąc bieżącego roku.
Model CFS sygnalizuje dominacje pogody niżowej przez znaczną część czasu we wrześniu 2022. Będą to zarówno ośrodki niżowe wchodzące w skład cyrkulacji zachodniej, jak i też niże docierające z południa Europy. Nie można wykluczyć, że pojawią się również wydajne opadowo niże z południowego-wschodu.
Co jakiś czas do naszej części Starego Kontynentu dotrą fronty atmosferyczne, przynosząc znaczną dynamikę w pogodzie. Mogą wystąpić większe opady konwekcyjne, jak i też wielkoskalowe. Warunki pogodowe okażą się zmienne. Zdarzyć może się czasem zwiększona aktywność burzowa. Poniższa mapa obrazuje nam możliwy trend przez około 40-70% czasu. Wtedy to niże baryczne i fronty mogą być szczególnie aktywne, przynosząc wiele dni z niestabilnymi warunkami pogodowymi. Możliwe są nawet fale silnego wiatru przechodzącego przez Polskę. Szczególnie intensywne na północy kraju.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na wrzesień 2022 według amerykańskiego modelu CFS
Niżowa aura możliwa we wrześniu 2022 w Polsce
Z powodu dominacji pogody niżowej jest szansa, że ilość opadów wyjdzie powyżej normy wieloletniej. Dobrze by było, gdyby takie prognozy sprawdziły się, dałoby wtedy szanse na poprawę sytuacji hydrologicznej. Ciężko prognozować wysokość opadów z tak dużym wyprzedzeniem czasowym, ale szacuje się, że wysokość opadów we wrześniu sięgnąć może do 60-130 mm, a punktowo nawet więcej według modeli amerykańskich. Niżowy wzorzec pogody jest wyraźny w prognozach modeli amerykańskich i europejskich i ma szanse się sprawdzić. ECMWF zakłada miesiąc w normie opadowej na obszarze Polski, ale kolejne aktualizacje modelu europejskiego wnieść mogą istotne zmiany i zmianę trendu w kierunku modeli amerykańskich.
Pogoda długoterminowa. Wstępna prognoza miesięczna opadów na wrzesień 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
CFS zakłada, że wrzesień 2022 najcieplejszy powinien być w południowej części Polski. Na pozostałym obszarze Polski temperatura może być w normie wieloletniej. Jest to jednak wstępna prognoza, która może ulec dużym zmianom. Wcześniejsze prognozy modelu amerykańskiego zakładały temperaturę powyżej normy w całej Polsce.
Pogoda długoterminowa. Miesięczna anomalia temperatury na wrzesień 2022 według modelu CFSv2
Inicjowana warunkami brzegowymi z końca lipca i początku sierpnia, prognoza ECMWF, zakłada we wrześniu temperaturę powyżej średniej klimatycznej w Polsce. Szczególnie duże odchylenie jest prognozowane w zachodniej części kraju.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na wrzesień 2022 według modelu ECMWF
Najnowsza aktualizacja modelu CFS zakłada nieco niższe wartości anomalii względem poprzednich prognoz, chociaż mogą one jeszcze ulec zmianie. Wygląda jednak na to, że wrzesień zapisze się jako miesiąc ciepły, wilgotny i okresami również burzowy. Zdarzyć mogą się również czasem dni upalne w naszej części Europy spowodowane docieraniem powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Niżowa pogoda może dominować w pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni, wskazując na częste przechodzenia frontów i burz. Ilość opadów wyjdzie najprawdopodobniej w normie, a wielu regionach być może powyżej średniej klimatycznej. Zdarzyć mogą się epizody z wkroczeniem chłodniejszych mas powietrza, przynosząc niższe wartości temperatury w Polsce i ujemne odchylenia temperatury. Wkrótce podamy najnowszy trend na wrzesień 2022 dla naszej części Starego Kontynentu na łamach naszego portalu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC