Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. Czy poczujemy babie lato i zdarzą się upały oraz burze?Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. Sprawdzamy, czy odczujemy wpływ babiego lata oraz czy możliwe są jeszcze dni upalne. Zerkniemy też na wstępne prognozy anomalii miesięcznej opadów na pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni.

1 września 2023 rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Ta astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później. Sprawdzamy najnowsze, ale wstępne i mocno orientacyjne prognozy sezonowe na wrzesień dla Polski według modeli europejskich oraz amerykańskich. Mogą one ulec jeszcze zmianie.

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na wrzesień 2023 r. dla wybranych miast w Polsce

pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. według IMGW-PIB

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na wrzesień 2023 r.

pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. według IMGW
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. Prognoza anomalii temperatury i opadów według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Temperatura powinna być powyżej normy klimatycznej

Najnowsza prognozy modelu CFS na wrzesień 2023 wskazuje, że w całym kraju temperatura ma być lekko powyżej średniej wieloletniej, bądź w okolicach normy klimatycznej. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. Dlatego też poszczególne tygodnie mogą przynieść ujemne odchylenia temperatury od normy wieloletniej. Niewykluczone są też jesienne przymrozki przygruntowe poza obszarami górskimi w czasie adwekcji chłodnych mas z północy i dominacji układów wyżowych. Aktywność burzowa będzie mniejsza niż w miesiącach letnich, ale i tak okresami burze przejdą nad krajem, miejscami o dużym natężeniu.

Prognoza miesięcznej anomalii na wrzesień 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. dla Europy i obszarów przyległych

anomalia powyżej normy w Polsce
Anomalia w normie i lekko powyżej normy według CFS

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na wrzesień 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r.
Temperatura powyżej normy według modelu CanSIPS

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na wrzesień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. według ECMWF

Cyrkulacja atlantycka może dać się we znaki

Pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni według modelu CFS będzie najprawdopodobniej bardziej wilgotny niż poprzednie letnie. Głównie za sprawą jeszcze aktywniejszej cyrkulacji strefowej. Pomiędzy północą a południem zwiększać mają się kontrasty termiczne. Dlatego nasili się pod koniec lata i na początku jesieni prąd strumieniowy, który będzie przeważnie silniejszy niż latem. To zwiastuje prawdopodobne częste przechodzenie ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód kraju. Mogą również pojawić się niże z południa i południowego-wschodu, jak i też ex-huragany, które przyjmą formę niżów umiarkowanych szerokości geograficznych.

Zobacz też: Silny upał uderzy w region. 35-36 stopni w Polsce. Nadchodzi najgorętszy okres tego lata? Czy fala upałów potrwa długo?

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na wrzesień 2023 r. według modelu CFS dla Europy i terenów przyległych

opady powyżej normy
Pogoda długoterminowa. Opady powyżej normy i w normie wieloletniej

Prawdopodobnie we wrześniu 2023 dominować ma niżowy wzór pogody, ale okresami rozbudują się też stabilne kliny wysokiego ciśnienia, stabilizując warunki pogodowe. Największa aktywnością może wykazywać się cyrkulacja atlantycka, pojawić mogą się fale silnego wiatru okresami. Szczególnie w północnej części naszego kraju, ale pojedyncze wichury prawdopodobne także w głębi naszego kraju. Do Europy mogą docierać również ex-huragany, przynosząc napływ cieplejszych mas do Polski, nawet o cechach zwrotnikowych z południa Europy. Wygląda na to, że to właśnie mieszkańcy południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju doświadczą okresów gorących, a czasem nawet upalnych. Najchłodniej może być wzdłuż dzielnic północnych oraz na północnym-wschodzie, co widać wstępnie na mapach anomalii miesięcznej.

Pogoda długoterminowa na poszczególne tygodnie września 2023 r. i możliwe anomalie temperatury

Prognoza miesięcznej anomalii na wrzesień 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz