Pogoda. Będzie „wybuch” ciepła w lutym. Termometry pokażą aż 13°C w Polsce

Pogoda. Czeka nas gwałtowne ocieplenie. Ciepłe masy powietrza zyskają przewagę w najbliższych dniach na obszarze Polski. Istnieje prawdopodobieństwo, że termometry na przełomie 1 i 2 dekady pokażą dwucyfrowe dodatnie wartości. Dokonamy przeglądu najnowszych prognoz numerycznych.

Średnia anomalia za okres od 4.02.2022 r. do 9.02.2022 r. względem okresu bazowego 1981-2010 r.

duże dodatnie odchylenie temperatury w polsce

Pogoda. Silne ocieplenie powinno sięgnąć Polski

Najnowsze prognozy anomalii tygodniowych wskazują, że w lutym czeka nas wyraźna dominacja ciepłych mas powietrza. Nawet, jeśli pojawi się okresami mróz i śnieg, to spodziewane są tylko krótkie epizody z niskimi temperaturami. Pogoda często będzie dynamiczna za sprawą dużej aktywności Atlantyku.

Coraz więcej wskazuje, że szczególnie ciepło zrobi się pod koniec pierwszej dekady lutego. Wtedy to odchylenie temperatury od normy klimatycznej sięgnąć może 8°C/13°C. Warto przypomnieć, że z dwucyfrowymi dodatnimi temperaturami mieliśmy do czynienia na początku stycznia.

Wstępna prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g względem okresu 1979-2010 r. na dzień 9.02.2022 r. 06 UTC

Pogoda. Będzie "wybuch" ciepła w lutym. Termometry pokażą aż 13°C w Polsce

Wygląda na to, że bardzo ciepło rozpocznie się również druga dekada lutego. Dwucyfrowe dodatnie temperatury w wielu regionach Polski są bardzo podobne. Ponownie mapa anomalii temperatury na przyszły tydzień ujawnia nam duże, dodatnie odchylenie temperatury od normy bazowej z okresu referencyjnego 1979-2010 r. Następnie z biegiem czasu temperatura może obniżyć się, ale w dalszym ciągu powinny być to wartości wyższe, niż zazwyczaj obserwujemy w tym miesiącu.

Wstępna prognoza odchylenia temperatura na 10.02.2022 r. 12 UTC według ECMWF

Pogoda. Będzie "wybuch" ciepła w lutym. Termometry pokażą aż 13°C w Polsce

Duże ocieplenie przed nami

Prognozy ulegają pewnym zmianom na przyszły tydzień. Trend w kierunku dwucyfrowych dodatnich wartości jest jednak wyraźny. Pogoda przyniesie więc nam niespodziankę. Wygląda jednak, że odczujemy w wielu regionach wczesne przedwiośnie. Początkowo adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza z zachodu, południa i południowego-zachodu zaznaczy się w zachodniej oraz południowo-zachodniej części Polski. Następnie zacznie obejmować coraz większy obszar naszego kraju. Najchłodniej ma być wtedy na północy i północnym-wschodzie. Pogoda w pierwszej dekadzie lutego charakteryzować ma się dużą zmiennością.

Wstępna prognoza anomalii temperatury na 8.02.2022 r. 15 UTC według ECMWF

Pogoda. Będzie "wybuch" ciepła w lutym. Termometry pokażą aż 13°C w Polsce

Bardzo ciepła zapowiada się wstępnie przyszła środa. Wtedy to model europejski ECMWF sugeruje, że na zachodzie, południowym-zachodzie termometry pokażą nawet 10°C/11°C. Niewykluczone, że finalnie wartości będą wyższe o 2-3 stopnie od prognozowanych przez model numeryczny. Wkrótce zweryfikujemy kolejne prognozy pogody.

Prognoza wstępna temperatury na 9.02.2022 r. 12 UTC według ECMWF

Będzie "wybuch" ciepła w lutym. Termometry pokażą aż 13°C w Polsce

Jeszcze większe ciepło obserwujemy w prognozach na przyszły czwartek. Wtedy to model ECMWF zakłada, że na południu i zachodzie oraz wschodzie kraju termometry pokażą nawet 10°C/12°C. Niewykluczone jednak, że wietrze fenowym temperatura przekroczy 13°C/14°C. Z uwagi na odległy termin pozostaje nam monitorować kolejne rozwiązania modeli numerycznych, które zostaną zasilone świeżymi danymi brzegowymi.

Wyliczana wstępnie temperatura na 10.02.2022 r. 12 UTC według ECMWF

wysoka temperatua w polsce

Odwilż będzie wyraźna przez wiele dni. Najwyższych wartości na termometrach spodziewamy się na zachodzie i południu Polski. Spodziewane jest topnienie pokrywy śnieżnej na obszarach podgórskich i górskich, czemu niewątpliwie sprzyjać może pojawienie się wiatru halnego, który zimą zawsze przyniosą ocieplenie i wzrost zagrożenia lawinowego na południu. Pogoda w tym okresie charakteryzować może się również dużą zmiennością.

Kolejne dni drugiej dekady lutego powinny przynieść spadek temperatury. Okresami zdarzyć mogą się epizody z mrozem i śniegiem. Jednak trwałej i wielotygodniowej zimy nie widać w prognozach modeli z różnych ośrodków meteorologicznych. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że luty zapisze się jako miesiąc powyżej normy klimatycznej.