Pogoda. Ogromny kontrast termiczny utrzymuje się nad Polską. Siarczysty mróz wystąpił ubiegłej nocy w południowej części kraju. Zimno było także we wschodnich dzielnicach Przyjrzymy się jak wyglądały mapy temperatury dla poszczególnych regionów.
Pogoda. Silny mróz w Polsce
Za nami dynamiczny przełom 2 i 3 dekady stycznia, kiedy to Polska znajdowała się w zasięgu cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Występowały w wielu regionach obfite opady śniegu, a nawet burze śnieżne i wichury. Ubiegłej nocy panował blisko 30°C kontrast termiczny. Granice pogodowe wyznaczał front ciepły związany z niżem znad Morza Barentsa. W ostatnich dniach powoli przemieszcza się na wschód w polu podwyższonego ciśnienia. Po wschodniej stronie frontu zalegało powietrze arktyczne, natomiast po zachodniej cieplejsze polarno morskie. Najniższe wartości odnotowano na wschodzie i południu, natomiast najwyższe na zachodzie i północy.
Zanotowana ubiegłej nocy na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB temperatura minimalna przy gruncie
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła największe spadki temperatury w południowej części kraju. Szczególnie w tzw. mrozowiskach. Kolejny raz w tym sezonie zimowym nie zawiódł małopolski „biegun zimna”. Czyli Kotlina Orawsko – Nowotarska, gdzie temperatura w godzinach porannych obniżyła się do -24°C. Gdy w tym samym czasie na zachodzie i północy notowano od 2°C do 5°C. Różnica temperatury na przestrzeni kilkuset kilometrów wyniosła blisko 30°C.
Temperatura zanotowana w godzinach porannych na podstawie danych z poszczególnych stacji IMGW-PIB w Polsce
Pogoda. Polska podzielona przez front o charakterze ciepłym
Analiza synoptyczna na 24.01.2022 r. 00 UTC według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego
We wschodniej i południowej oraz częściowo centralnej części kraju zaznaczała się zimna masa pochodzenia arktycznego starego, która spłynęła do nas z północy i północnego-wschodu (analiza IMGW-PIB). W tym samym czasie głównie na zachodzie i północy kraju zaznaczał się już napływ cieplejszego powietrza polarno morskiego za frontem o charakterze ciepłym. Napływ cieplejszego powietrza w drugiej części nocy zaczął obejmować również dzielnice centralne. Tam gdzie zachmurzenie było duże i pojawiło się cieplejsze powietrze z zachodu, to mróz nie występował. W strefie frontu ciepłego miejscami zdarzyły się również gdzieniegdzie opady marznące powodujące gołoledź. Szybszą wędrówkę frontu o charakterze ciepłym blokuje wyż, którego jedne z centrów znajduje się na wschód od Polski. Aktywność frontowa również jest niewielka, gdyż przemieszcza się w polu podwyższonego ciśnienia i charakteryzuje się głównie wzrostem zachmurzenia, mgłami adwekcyjnymi oraz miejscowymi opadami marznącymi oraz deszczu i mżawki.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 23.01.2022 r. 18 UTC dla Warszawy
Duży kontrast termiczny w Polsce
Minimalna temperatura na wybranych stacjach pomiarowych w Polsce oraz krajach ościennych. Zwróćmy uwagę na duży kontrast termiczny między wschodnią połową kraju i zachodem, gdzie przez całą noc temperatura była dodatnia.
Najniższa temperatura godzinowa 23/24 stycznia 2022 r. autor J. Lewandowski, meteoprognoza.pl, źródło danych: IMGW-PIB
Duża różnica temperatury pomiędzy wschodem a zachodem Polski, dane z godziny 7:00 w poniedziałek, źródło grafiki: meteociel.fr
Temperatura minimalna zanotowana ubiegłej nocy oraz w godzinach porannych na stacjach IMGW-PIB
Temperatura minimalna na wybranych stacjach synoptycznych i telemetrycznych należących do IMGW-PIB
Prognozowane odchylenie temperatury od normy z okresu bazowego 1979-2010 na wysokości 2 m.n.p.g według modelu kanadyjskiego GEM na 24.01.2022 r. 06 UTC
Wygląda na to, że nadchodzący wieczór oraz noc z poniedziałku na wtorek przyniesie większe spadki temperatury na południowym-wschodzie. Szczególnie zimno ma być w pierwszej części nocy na tym obszarze, gdyż nie nasunie się jeszcze zachmurzenie związane z frontem ciepłym. W drugiej części nocy temperatura zacznie rosnąć także w dzielnicach wschodnich. Obszar niskich temperatur obejmie mniejszy obszar względem ubiegłej nocy. Największego, dwucyfrowego mrozu spodziewamy się miejscami w Małopolsce i na Podkarpaciu. Szczególnie duże spadki mogą mieć miejsce w kotlinach oraz wszelakich obniżeniach terenu w południowej części kraju, gdzie zimne powietrze będzie mieć sprzyjające warunki do osiadania. Kanadyjski model GEM prognozuje -19°C/-13°C. Nie można jednak wykluczyć, że krótkotrwale temperatura w południowej części woj. małopolskiego oraz podkarpackiego obniży się poniżej -20°C.
Pełną listę miejscowości z danymi pomiarowymi m.in od IMGW-PIB za ubiegłą noc można znaleźć tutaj.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC