20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Dynamiczna pogoda w Europie. Wichury, ulewy, lokalnie burze. Za kilka dni w Europę uderzy potężny wiatr

Przeglądając mapy baryczne dla Europy na niedzielę 8 marca widać dwa potężne ośrodki niskiego ciśnienia na północy obszaru. Pierwszy z ośrodków, niż FLORA psuje pogodę w obecny weekend. Znajdujący się obecnie daleko na Atlantyku niż GISELA przyniesie dynamiczną aurę w pierwszej części nadchodzącego tygodnia.

Przeglądając mapy wiatru nad Europą widać doskonale jak duży gradient baryczny związany z niżem FLORA przynosi silny wiatr u zachodnich wybrzeży Skandynawii. Widać również potężną wichurę zbliżającą się do Wysp Brytyjskich, ale o niej napiszemy kilka akapitów niżej.

W niedzielę, 8 marca będziemy mieli do czynienia z bardzo złą pogodą w północnej części Europy. O silnym wietrze wspominałem. Dodajmy do tego rozległą strefę ciągłych, lokalnie dość intensywnych opadów deszczu. Strefa ta rozciąga się od Skandynawii po Wyspy Brytyjskie. Lokalnie, w strefę opadów ciągłych wbudowane są chmury kłębiaste, z których padają wyładowania atmosferyczne.

Lepsza pogoda panuje w Europie Centralnej i Południowej. Burze i opady deszczu możliwe są jedynie lokalnie na południowych wschodzie oraz krańcach zachodnich kontynentu. Pozostały omawiany obszar znajdzie się dziś pod wpływem wału wysokiego ciśnienia, który rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego po Europę Centralną, w tym zachód Polski.

Uwaga na silne wichury w przyszłym tygodniu

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej. Należy zwrócić uwagę na ośrodek niskiego ciśnienia GISELA, który obecnie znajduje się daleko na Oceanie Atlantyckim. Niż ten już z początkiem nadchodzącego tygodnia przyniesie uderzenie silnego wiatru. Już w poniedziałek duży gradient baryczny na Wyspach Brytyjskich przyniesie wiatr z prędkością przekraczającą 110km/h.

W kolejnych dniach strefa silnego wiatru wędrowała będzie na wschód Europy. We wtorek wiatr przekraczający 100 km/h dotrze do krajów Beneluksu i Niemiec. W środę silnie powiać może w Polsce, zwłaszcza zachodniej i północnej. Środa jest jednak zbyt odległym terminem w pogodzie, by pisać o konkretach. Na ten moment wiedzmy, że sytuacja na pierwszą część nadchodzącego tygodnia jest bardzo dynamiczna i może przynieść w Europie groźną, dynamiczną pogodę.