Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Będzie blisko 20°C. Uderzenie wiosny w prognozach dla Polski i burze w Europie


Pogoda. Uderzenie wiosny w prognozach dla Polski. Będzie blisko 20°C i burze w Europie. Sprawdźmy, kiedy do naszej części Europy dotrą bardzo ciepłe masy powietrza.

Cyrkulacja strefowa o składowej zachodnie nie ustaje. Atlantyk od dłuższego czasu ma decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Był on jedną z głównych przyczyn obok ocieplającego się klimatu, który wpłynął na rekordowo ciepłą zimę meteorologiczną, jaka trwała od grudnia do końca lutego.

Wkraczamy w okres przedwiośnia. Cyrkulacja strefowa o różnych składowych będzie mieć decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych w naszej części Starego Kontynentu. Niże baryczne wraz z frontami w dalszym ciągu przynosić mają opady, chociaż ich ilość ma być mniejsza niż w lutym.

W ciepłych wycinkach niżów napłynąć powinny bardzo ciepłe masy powietrza z południa i południowego-zachodu Europy do Polski. Już na początek nowego tygodnia będzie bardzo ciepło, ponieważ na termometrach zobaczymy ponad 12 stopni. Szczególnie wysokie temperatury są prognozowane w okolicach środy i czwartku, gdy temperatura przekroczyć może na przeważającym obszarze naszego kraju ponad 15-18 stopni.

Prawdopodobnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w drugiej połowie przyszłego tygodnia sięgnie nawet 10-13 stopni powyżej normy. W piątek najprawdopodobniej czeka nas ochłodzenie, ale w dalszym ciągu napływać będą bardzo ciepłe masy powietrza jak na marzec.

Utrzyma się aktywna cyrkulacja strefowa, dlatego zmienność pogody w kolejnych tygodniach będzie duża. Niewykluczone, że w najbliższym czasie po chwilowym „wybuchu wiosennego ciepła” zobaczymy niższe temperatury, a na nizinach wystąpią opady śniegu i deszcze ze śniegiem. Modele numeryczne są jednak zgodne, że będą to tylko epizody i nic nie wskazuje, aby na wiele tygodni nadeszła mroźna i śnieżna zima. Najchłodniejszy okres trwającej zimy kalendarzowej już za nami, ale nocami i w godzinach porannych możliwe są ujemne temperatury. W porze dziennej na termometrach zobaczymy przeważnie dodatnie wartości.