Pogoda w nocy z wtorku na środę ulegnie zmianie. Zdarzą się lokalne mgły, zamglenia. Burze nie są prognozowane na północnym-wschodzie po zachodzie słońca.
Wtorek przyniósł wyraźne ochłodzenie i nieliczne burze na północnym-wschodzie
We wtorek do Polski napływała chłodna masa powietrza z północnego-zachodu o cechach polarno morskich. Zimne powietrze płynęło do nas znad północnych Niemiec, Jutlandii oraz znad zachodniego i południowego Bałtyku. Dlatego też po nocnych i porannych rozpogodzeniach, obserwowaliśmy dzisiaj zachmurzenie w strefie frontu okluzji nasuwającego się znad północnych Niemiec i Jutlandii ze słabymi, lokalnie umiarkowanymi opadami deszczu, a na południu i wschodzie. Dzisiaj przelotne opady i burze były powszechne na północnym-wschodzie. Intensywność burz na Podlasiu była jednak niższa niż wczoraj. Występował w wielu regionach nasilający się z biegiem dnia wiatr z sektora zachodniego, na ogół umiarkowany i silny, a podczas przesuwania się chmur Cumulonimbus, porywisty, w porywach dochodzący do 50, 60 km/h. Słabnący wyraźnie pod wieczór i w pierwszej części nocy.
Pogoda. Prognoza ciśnienia na 15.06.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS
Jedynie na północnym wschodzie przy większym gradiencie barycznym, porywy mogły sięgnąć do około 60-70 km/h. Natomiast na zachodzie i południu kraju, przy rozbudowującym się klinie wyżowym, wyraźnie słabszy 30, 40 km/h. Temperatura w całym kraju była wyraźnie niższa niż wczoraj. Nigdzie nie panował dzień gorący, ale miejscami temperatura przekroczyła 20 stopni.
Pogoda w nocy z wtorku na środę przyniesie uspokojenie. Środa z burzami na północnym-wschodzie
Noc z wtorku na środę nie przyniesie już większych opadów. Jednak w wielu regionach zachmurzenie duże i umiarkowane utrzyma się do godzin porannych w środę. W środę sytuacja baryczna będzie zbliżona do tej dzisiejszej. Znajdziemy się pomiędzy niżem z rejonu wielkich jezior rosyjskich, a umacniającym się wałem wyżowym od Morza Północnego przez Niemcy, południe naszego kraju i dalej na południowy wschód nad Południowe Karpaty. Mniejsza będzie jednak różnica ciśnienia, dlatego też osłabnie wiatr. Dominować ma na ogół sektor zachodni. Jedynie na południu kraju słaby z kierunków zmieniających się. Pozostaniemy jeszcze w wilgotnej i chwiejnej masie płynącej znad Jutlandii, północnych Niemiec oraz zachodniego i południowego Bałtyku. Panować ma w niej duże i umiarkowane zachmurzenie z przelotnymi, rozproszonymi opadami deszczu, a na północnym wschodzie zdarzyć mogą się słabsze burze. Temperatura nieco wyższa od dzisiejszej.
Pogoda w nocy stabilna, niska i umiarkowana temperatura jak na połowę czerwca 2022 w Polsce
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy miejscami duże i tam przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie burze już nie wystąpią. Nad ranem miejscami na południu krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 7°C do 11°C, w rejonach podgórskich około 4°C; cieplej nad morzem około 14°C. Wiatr słaby, nad morzem miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich a na południowym zachodzie słaby, zmienny. Pogoda nie okaże się dynamiczna.
Wyliczana temperatura na 15.06.2022, 02Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC