Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Ekstremalna różnica temperatur w Europie. Śnieżyce i burze w centrum. Atak zimy w wielu krajach. Dynamiczna pogoda w EuropieDzisiejszy dzień przynosi bardzo dynamiczną aurę w wielu regionach Europy. Na zachodzie kontynentu dominować zaczyna niż. To po jego wschodniej stronie rozpoczął się dziś spływ chłodnego powietrza z północy kontynentu.

Na zafalowaniu frontowym powstał wczoraj w Niemczech niż baryczny, który zmierza na wschód, dziś wpływając na załamanie pogody w Polsce południowej, Czechach i na Słowacji. O silnych opadach, a nawet burzach napiszemy w poniższych akapitach.

Tymczasem zwróćmy uwagę na bardzo silny kontrast termiczny jaki panuje nad Europą. W czasie, gdzie dziś o poranku w Finlandii słupki rtęci spadły do -30 stopni, na południu Hiszpanii mieliśmy 17 stopni powyżej zera. To prawie 50 stopni różnicy na obszarze jednego kontynentu.

Z każdą godziną chłód z północy spływać zacznie na południe, by swym zasięgiem objąć Europę Wschodnią i częściowo Centralną. Tą zmianę w pogodzie odczujemy już dziś w Polsce, gdzie z każdą godziną temperatury będą spadać. W nocy z wtorku na środę już prawie całym kraju temperatury będą ujemne.

Ośrodek niskiego ciśnienia PETRA doprowadził do silnego załamania pogody w Europie Centralne. W nocy, na terenie południowych Niemiec, a dziś w południowej Polsce, w Czechach i na Słowacji mamy do czynienia z bardzo intensywnymi opadami.

Na obszarze Polski południowej, a także lokalnie w Czechach i na Słowacji intensywnie pada mokry śnieg. Opady te doprowadzić mogą do problemów komunikacyjnych, a także do przerw w dostawach prądu. Intensywny śnieg spadnie również w Austrii. W Alpach spodziewamy się przyrostu pokryw śnieżnej o ponad 50 centymetrów świeżego puchu. W Tatrach przybędzie nawet 30 centymetrów śniegu.

Bliskość niżu doprowadza do silnego wypiętrzania się chmur. W strefę wielkoskalowych opadów deszczu z chmur piętra niskiego, wbudowane mogą dziś być chmury Cumulonimbus. Niektóre z chmur będą generowały wyładowania atmosferyczne co już widać na terenie Niemiec, czy Austrii.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk