Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. „Atak zimy” w Polsce. Intensywne opady śniegu. Niewykluczone burze. Załamanie pogody potrwa kilka dniDziś pierwszy dzień sporych zmian w pogodzie. W nocy nad terytorium Niemiec, na zafalowaniu doszło do uformowania się niżu, który powoli przemieszcza się nad Rumunię. Dziś i jutro wpłynie on na pogodę w południowych regionach naszego kraju.

We wtorek na południu kraju przemieszczała się będzie strefa umiarkowanych i okresowo intensywnych opadów. Na przeważającym obszarze będą to opady deszczu jednak na krańcach południowych Polski będzie padał śnieg. Będą to opady śniegu o dużym natężeniu. Niektóre modele numeryczne nie wykluczają wystąpienia burz w Polsce. Zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, gdzie następować ma adwekcja chłodniejszego, ale bardziej chwiejnego powietrza.

Strefa opadów ciągłych obejmie dzielnice Polski od krańców południowych po południe Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Lubelszczyzny. W drugiej części dnia na pozostałym obszarze kraju rozwijały się będą chmury kłębiaste. Chmury te przynosiły będą przelotne, choć momentami intensywne opady deszczu. Na Podlasiu mogą to być silne, lecz krótkotrwałe opady śniegu.

Opady śniegu na Podlasiu pojawią się na skutek spływu chłodnego powietrza z północy kontynentu. Arktyczna masa z każdą godziną podczas wtorkowego dni i nocy z wtorku na środę obejmowało będzie coraz więcej regionów Polski.

Przybędzie śniegu w Polsce południowej

Największych przyrostów pokrywy śnieżnej spodziewamy się na krańcach południowych Polski. W górach przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć 30 centymetrów w przypadku Tatr. 25 centymetrów świeżego śniegu przybędzie w Beskidach i Bieszczadach. Nieco mniej, bo kilkanaście centymetrów śniegu przybędzie w Sudetach.

W środę i czwartek Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Zachmurzenie i opady śniegu ograniczą się do krańców południowych kraju. W pozostałych regionach więcej chwil ze słońcem. Spowodowane będzie to spływem suchego powietrza arktycznego po krawędzi klina. Ochłodzenie potrwa od 5.02.2020 do 8.02.2020.

„Atak zimy” tylko na kilka dni

„Atak zimy” w Polsce południowej potrwa zaledwie kilka dni. Prognozy są jednoznaczne. Wraz z końcem bieżącego tygodnia do głosu wróci strefowa cyrkulacja powietrza. Stery w pogodzie nad Europą Centralną przejmie znów Atlantyk, prowadząc do adwekcji coraz cieplejszych mas powietrza z południowego-zachodu. Zwłaszcza w ciepłych wycinkach niżów. Niewykluczone, że pojawią się również wichury. Zwłaszcza w okresie od 10.02.2020 do 13.02.2020.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk