Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda oszalała. Piekielna fala upałów ponad 40 stopni do końca lipca? Do tego niszczące nawałnice. Alerty 3 stopnia

Pogoda szaleje. Silny upał, afrykański żar w Europie


Pogoda nie daje za wygraną. Podczas gdy upał w Polsce i regionie chwilowo odpuścił, na południu Europy wciąż fala upałów jest morderczo silna. Termometry wskazują w tych regionach powyżej 40 stopni Celsjusza od wielu dni. Co gorsza, nie widać, by w prognozach cokolwiek miało się zmienić. We wpisie potwierdzę to, a w drugiej jego części sprawdzę, czy widać silny upał również w naszym kraju.

Pogoda na południu nie daje wytchnienia

Bardzo wysokie temperatury powietrza wciąż panują na południu kontynentu. Niech to jak jest gorąco zobrazuje ranking dziesięciu najcieplejszych miejsc w Europie za ostatnią dobę.

Pogoda przynosi silny upał na południu Europy
Pogoda przynosi silny upał na południu

Widzimy, że do Hiszpanii, gdzie gorąco jest już od wielu tygodni, coraz śmiele dołączają Włochy, gdzie temperatury również przekraczają już 42 stopnie Celsjusza. Najcieplejszym miejscem we wtorek było południe Hiszpanii, gdzie temperatury przekroczyły 43, a nawet 44 stopnie Celsjusza. To jest już upał mogący powodować uszczerbek na zdrowiu. Pogoda nie odpuszcza więc mieszkańcom południa kontynentu. A co gorsze nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.

Pogoda nadal fundować będzie upał na południu

Powyżej prognoza przepływu mas powietrza na poziomie 850 hPa. Widać, że na południe kontynentu wciąż napływać będą bardzo gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Pogoda na południu nie przyniesie większych zmian. Regiony te wciąż trawił będzie afrykański żar, a temperatury przekraczały będą 40 stopni Celsjusza praktycznie każdego dnia.

Nie tylko upał. Potężne nawałnice w Europie

Niestety, nie długo trwał spokój na naszym kontynencie. Po nieco spokojniejszym wtorku, pogoda w środę znów przyniesie nawałnice w wielu regionach Europy. Członkowie stowarzyszenia ESTOFEX postanowili wydać na rozpoczynającą się dobę ostrzeżenia przed burzami 3, najwyższego stopnia.

Pogoda przyniesie silne nawałnice w środę 19 lipca
Pogoda przyniesie silne nawałnice w Europie w środę 19 lipca 2023

Najlepsze warunki do rozwoju burz panowały będą dziś w pasie od północnych Włoch, przez Słowenię po Rumunię. Dlatego to właśnie w tym pasie wydano 3 stopień zagrożenia przed burzami. Stopień drugi obejmuje już większy obszar Bałkanów i Rumunii. Silne burze możliwe są dziś na całym obszarze centralnej i południowej Europy. W Polsce zagrzmi na południu w godzinach późno popołudniowych oraz wieczorem. Burze w Polsce opisywałem szerzej w porannym wpisie.

Czy pogoda przyniesie nam jeszcze silny upał w lipcu?

Na koniec skupmy się na temperaturze w Polsce. Czy pogoda przyniesie nam falę upałów na koniec miesiąca. Były w tym tygodniu takie aktualizacje modeli, które pokazywały upał w Polsce na poziomie 36-37 stopni Celsjusza. Jednak większość wyliczeń nie wskazuje na to, by pogoda przynieść miała na koniec lipca aż tak silną falę upałów.

Upał w Polsce w kolejnym tygodniu
Lekki upał w Polsce w przyszłym tygodniu

Powyżej mapa z prognozą temperatury. Podczas gdy obecny tydzień, prócz dzisiejszego dnia upału raczej nam nie przyniesie, pogoda szykuje ocieplenie wraz z końcówką weekendu. W tych dniach do kraju znów napłynąć mają bardzo ciepłe, gorące masy powietrza z południa. Temperatury już w niedzielę mogą przekraczać trzydziestki. Na początku przyszłego tygodnia pogoda zafunduje nam upał na poziomie 32-33 stopni Celsjusza. Nie jest to oczywiście temperaturowe szaleństwo jak na południu kontynentu. Jednak jak na Polskę, to znów zrobi się bardzo ciepło.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk