Burze i nawałnice wracają do Polski. Wiatr do 70 km/h. Opady gradu do 3 cm i ulewny deszcz. Gdzie i kiedy groźnie w Polsce?

Wtorek był dniem, który dał nam całkowicie odpocząć od nawałnic w Polsce. Jednak lokalne burze wrócą do kraju już w dniu dzisiejszym. We wpisie napiszę, gdzie i kiedy zagrzmi najmocniej. Zajmiemy się zarówno dzisiejszym dniem, jak i czwartkiem 20 lipca.

Dlaczego burze wracają do Polski?

W dniu dzisiejszym na stacjonarnym froncie dojdzie do zafalowania i utworzy się płytki, jednak aktywny niż. W środę ośrodek ten znajdzie się nad Polską. Nad krajem znajdowały będą się dziś dwie, zupełnie różne masy powietrza.

Burze i nawałnice nad Polską. Gorące masy powietrza na południu
Burze nad Polską w ciepłych masach powietrza z południa

Podczas gdy na północy wciąż występuje adwekcja chłodnych mas, na południe kraju napłyną dziś znacznie cieplejsze masy powietrza z południowej Europy. Napływ ten widać doskonale na powyższej mapie, a o tym jak silny upał panuje na południu kontynentu pisałem już wczoraj. We Włoszech, Hiszpanii, czy Grecji temperatura co dzień przekracza 40 stopni, więc powietrze tam zalegające jest naprawdę gorące. W skutek napływu ciepłych, zasobnych w wilgoć mas powietrza energia dostępna dziś konwekcyjnie wzrośnie do nawet 1500 J/kg. Nie są to wartości potężne, jednak w pełni wystarczające, by na południu i częściowo w centrum Polski powstały burze, lokalnie silniejsze.

Warto dodać, że w dzień w troposferze występować będą dość spore niedosyty wilgoci. Dodatkowo, niski poziom kondensacji LCL może zahamować rozwój burz w dzień. Dopiero późnym popołudniem i wieczorem wraz ze wzrostem wilgoci w troposferze burze mogą rozwijać się nad południem kraju dość masowo.

Gdzie dziś burze nad Polską?

Powyżej pisałem, że do południowych regionów kraju napłyną ciepłe, a nawet gorące masy powietrza. I to właśnie na południu Polski burze w środę są najbardziej pewne. Są jednak pewne rozbieżności w prognozach jeśli chodzi o choćby Polskich Łowców Burz oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poniżej mapa ostrzeżeń wydana przez kolegów z PŁB.

Burze dziś nad Polską. Prognoza i ostrzeżenia Polskich Łowców Burz
Burze dziś nad Polską. Mapa ostrzeżeń Polskich Łowców Burz

Według kolegów z PŁB pierwszy stopień zagrożenia dotyczy południa kraju. W pasie od Śląska, przez Małopolskę, po Podkarpacie i większość Lubelszczyzny burze mogą być dziś naprawdę silne. Lokalnie przynosić mogą ulewne opady deszczu, a także grad o średnicy nawet 3 centymetrów. Burze możliwe będą dziś również na północy i lokalnie w centrum. To jednak będą zjawiska w chłodniejszych masach powietrza i nie powinny być tak intensywne jak na południu kraju. Komórki konwekcyjne nie powinny łączyć się dziś w większe klastry, co daje nadzieję fotografom takim jak my z Arkiem. Izolowane burze o zmierzchu to jeden z najpiękniejszych widoków w naturze. Warto zaznaczyć, że synoptycy IMGW zawężają nieco obszar z możliwością wystąpienia dziś burz.

Wyładowania tylko na południu wg. IMGW
Wyładowania tylko na południu wg. IMGW

Wg. Instytutu burze wystąpią dziś wyłącznie w dzielnicach południowych. Na pozostałym obszarze zjawiska konwekcyjne mogą wystąpić, jednak będą tak słabe, że nie ma potrzeby wydawać dla tych obszarów ostrzeżeń.

Opady i wyładowania nie ustąpią w kolejnych dniach?

Środa nie jest ostatnim dniem w tym tygodniu, podczas którego wystąpią burze. Spójrzmy na animację prognoz opadów do końca tygodnia.

Burze możliwe także w kolejnych dniach tygodnia

Zdecydowanie groźniejszy w pogodzie wydaje się czwartek. Wtedy to burze wystąpią na znacznym obszarze kraju. Oczywiście szczegółową prognozę wydamy w czwartek z rana, jednak o tym, że coś jest na rzeczy wiedzą również w IMGW, ponieważ alerty na czwartek obejmują już znacznie większą część kraju. Opady i wyładowania atmosferyczne pojawią się w Polsce również w piątek. Weekend wydaje się w prognozach spokojniejszy, jednak więcej szczegółów odnośnie pogody w sobotę i niedzielę podam w kolejnych pogodowych wpisach w drugiej połowie tygodnia.