Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne ochłodzenie w Polsce. Burze na moment opuściły nasz kraj. Jednocyfrowe temperatury w nocySilne ochłodzenie stało się faktem w kraju. Upalna, gorąca i chwiejna masa pochodzenia zwrotnikowego została wyparta za naszą wschodnią granicę państwową.

Dziś regiony północne Polski znalazły się na południowych peryferiach układu niżowego z centrum ulokowanym nad wodami Morza Północnego. Jednak pozostały obszar Polski, w tym szczególnie województwa południowe i środkowe oraz wschodnie były pod wpływ stabilniejszego wyżu znad Europy Środkowej, a napływ suchszego powietrza polarno-morskiego z zachodu przyniesie na ogół stabilny przebieg warunków atmosferycznych z licznymi rozpogodzeniami. Lokalne, przelotne opady deszczu zdarzyły się jedynie w rejonach północnych.

Silne ochłodzenie w wielu regionach, dziś już bez upału na stacjach PSHM. Temperatura maksymalna, 18 lipca 2023 na stacjach IMGW i krajach przyległych

silne ochłodzenie w kraju
Silne ochłodzenie w Polsce. Najchłodniej było dziś nad morzem

Silne ochłodzenie stało się faktem. Upał wyparty z Polski, ale i tak notowaliśmy dzień gorący. Przed nami jednak chłodna noc jak na lipiec

Dziś nad całą Polską znalazło się już znacznie chłodniejszej masie pochodzenia polarnomorskiego. Szczególnie po południu i wieczorem obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na północy kraju okresami duże. Nie występowały już zjawiska burzowe w naszej części Europy. Dziś w najcieplejszym momencie zmierzono od około 19°C nad morzem, cieplej, bo do około 25°C w centrum i na wschodzie, do 26-27°C na południowym wschodzie oraz Dolnym Śląsku. Wiatr okazał się przeważnie umiarkowany, głównie nad morzem okresami dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Szczególnie nad morzem i w Karpatach wiatr w porywach do 60 km/h, w Sudetach porywy sięgały do około 70 km/h.

Zobacz też: Silne ochłodzenie w Polsce. Burze na moment opuściły nasz kraj. Jednocyfrowe temperatury w nocy

Jeszcze wczoraj panowała w kraju upalna aura i obserwowano silne burze na południu, centrum oraz wschodzie oraz południowym wschodzie. Lokalnie burze spowodowały duże szkody. Jednak wygląda na to, że przerwa od burz nie będzie długotrwała, gdyż już jutro w wielu regionach znów niebo przetną błyskawice. Groźniejsze zjawiska burzowe prognozowane są na czwartek.

Temperatura maksymalna, 17.07.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego na obszarze Polski – mapa obrazuje, gdzie ubiegłej doby było jeszcze upalnie

silne ochłodzenie w kraju
Silne ochłodzenie objęło we wtorek cały kraj. Jeszcze wczoraj było upalnie w wielu regionach

Noc z wtorku na środę zapowiada się z silnym ochłodzeniem w wielu regionach naszego kraju. Obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na terenach podgórskich Karpat i nad morzem okresami duże z możliwością przelotnych opadów deszczu. Szczególnie na południowym wschodzie mogą utworzyć się silne zamglenie. W najchłodniejszej części od zaledwie 9°C,10°C na Suwalszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim, 11°C do 14°C na przeważającym obszarze oraz 15°C do 17°C na Śląsku, na krańcach południowo wschodnich i nad morzem. Wiatr okaże się nad morzem i miejscami w Karpatach umiarkowany, z kierunków zachodnich, natomiast na pozostałym obszarze słaby, zmienny.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz