Cyrkulacja atlantycka namiesza w pogodzie. Będą spore wahania temperatury, opady i silne burze w Polsce

Cyrkulacja atlantycka namiesza w pogodzie. Będą duże wahania temperatury, opady i silne burze w Polsce.

Cyrkulacja strefowa wpłynie na pogodę

Na froncie pofalowanym dojdzie dziś do zafalowania, co umożliwi w środę adwekcje cieplejszej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. Fala na froncie przekształci się w płytki niż, w którym ciśnienie wyniesie około 1010 hPa. Nad południowe dzielnice naszego kraju napłynie z południa niestabilna masa powietrza, co umożliwi rozwój burz. Natomiast na północy Polski zalegać ma chłodna i wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego.

Najgroźniejsze burze mogą pojawić się dziś na południu, południowym wschodzie naszego kraju, gdzie dotrze strumień wilgotnego i chwiejnego powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Będzie to przejściowa adwekcja masy pochodzenia zwrotnikowego, która obejmie niewielki wycinek Polski. Chwiejność termodynamiczna sięgnie od 600 J/kg do 1600 J/kg. Prognozy sygnalizują nasilone kierunkowe i pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km i 0-3 km, co może umożliwić rozwój superkomórek burzowych. Faworyzowany jest dziś dyskretny tryb konwekcji, najwięcej burz może pojawić się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Możliwe są porywy wiatru do około 80-90 km/h, w związku z oddziaływaniem prądów zstępujących, ponadto nie można wykluczyć opadów gradu do 2-3 cm. Akumulacja opadów może sięgać do 20-30 mm.

Prognoza burzowa na 19 lipca 2023 (IMGW-PIB)

Najmniejsze ryzyko dziś burz będzie na północy, gdzie zaznaczy się chłodniejsza i wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego. Pewnym czynnikiem ograniczającym dzienne nagrzewanie przypowierzchniowych warstw, okaże się zalegające zachmurzenie piętra średniego. Miejscami w strefy opadowe mogą wbudowane komórki burzowe.

Prognoza burzowa na 19 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

niżowa pogoda w kraju
Pogoda niżowa w kraju, duży wpływ cyrkulacji atlantyckiej na aurę

Dynamiczna pogoda w Polsce, cyrkulacja atlantycka wpłynie na pogodę

Znajdujemy się od kilku dni zasadniczo pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery. Już wczoraj nigdzie nie notowano upału, ale występował dzień gorący na wielu stacjach synoptycznych IMGW-PIB. Doszło do ustabilizowania się warunków pogodowych, gdyż nasunął się klin wyżu. Jedynie dzielnice północne zostały na peryferiach niżu barycznego i tam zdarzyły się niewielkie opady deszczu o konwekcyjnym charakterze.

Zobacz też: Silne burze i nawałnice wracają do Polski. Wiatr do 70 km/h. Opady gradu do 3 cm i ulewny deszcz. Gdzie i kiedy groźnie w Polsce?

Cyrkulacja strefowa przyniesie gwałtowne burze w Polsce

Wygląda na to, że w kolejnych dniach przebieg warunków będzie dyktowany przez strefową cyrkulacje atmosfery. Ulokowanie niżów na północy Europy przyczyniać ma się do adwekcji mas pochodzenia polarnomorskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego w kolejnych dniach nie zabraknie przelotnych opadów, jak i też miejscowych burz, które gdzieniegdzie okażą się gwałtowne. Najchłodniej w tym czasie będzie w pasie dzielnic północnych oraz w obszarach górskich i podgórskich, najcieplej na zachodzie, centrum i częściowo południu i wschodzie.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia i geopotencjału na okres od 18.07.2023 r. do 25.07.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

cyrkulacja atlantycka dyktować ma przebieg pogody w Polsce
Cyrkulacja atlantycka kształtować będzie pogodę w Polsce

Cyrkulacja strefowa. Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 19.07.2023 r. do 28.07.2023 r. według modelu ECMWF-HRES

cyrkulacja strefowa wpłynie na pogodę
Duże wahania temperatury, widać na horyzoncie upał, lecz fali upałów nie

Obserwuj na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski. Wygląda na to, że jutro pojawią się groźne burze na większym obszarze naszego kraju.

Fanipogody.pl