Gwałtowne burze już nad Polską. Padał grad o średnicy 4 cm, występują superkomórki burzowe. Niebezpieczna pogoda w kraju

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Występują duże sumy opadowe, pada także spory grad o średnicy dochodzącej do 3-4 cm. Miejscami krajobrazy są jak w zimie po opadach gradu. Szczególnie w woj. małopolskim.

Gwałtowne burze w środę nad Polską. Występują superkomórki burzowe

Na froncie pofalowanym doszło dziś do zafalowania, co umożliwiło w środę adwekcje cieplejszej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. Fala na froncie przekształciła się w płytki niż, w którym ciśnienie wynosić będzie w kolejnych godzinach około 1010 hPa. Nad południowe dzielnice naszego kraju napłynęło z południa niestabilne powietrze, co umożliwiło rozwój gwałtownych burz superkomórkowych. Natomiast na północy Polski zalega chłodniejsza i wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym o godzinie 14:15 czasu urzędowego w Polsce

silne burze w kraju
Gwałtowne burze w Polsce

Dziś po południu i wieczorem zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu regionach przelotne opady deszczu, a na północy i południu także burze. Na południu możliwy zdarzył się grad o średnicy do 2-4 cm. Dziś wysokość opadów podczas burz do 15 mm na Pomorzu, Dolnym Śląsku oraz Lubelszczyźnie i do 40 mm na terenach podgórskich i w Karpatach. W najcieplejszym momencie dnia na przeważającym obszarze od 25°C do 29°C, na Pomorzu, Kujawach, Suwalszczyźnie i w obszarach podgórskich Karpat od 20°C do 24°C, nad samym morzem 18°C,19°C.Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h, a na południu do 90 km/h w zasięgu ośrodków burzowych.

Zobacz też: Grad do 14 cm średnicy w Europie

Prognoza burzowa na 19 lipca (IMGW-PIB) dla Polski

dynamiczna i niebezpieczna pogoda w Polsce
Gwałtowne burze nad Polską

Już w godzinach około południowych konwekcja na południu Polski uaktywniła się. Początkowo komórki burzowe występowały na terenie powiatu żywieckiego, suskiego i nowotarskiego. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach mogła sięgać 15-40 mm, lokalnie możliwe w kolejnych godzinach następne opady gradu o średnicy do 2-4 cm, porywy wiatru związane z oddziaływaniem prądów zstępujących do 90 km/h.

groźna pogoda w kraju
Groźne burze w Polsce, sporo wyładowań doziemnych

Wiele wskazuje, że superkomórka burzowa która przeszła w rejonie Nowego Sącza przyniosła opady gradu. Niektóre gradziny osiągały nawet 4 cm średnicy, dlatego lokalnie powodowały szkody.

Intensywne burze na południu. IMGW-PIB informuje:

Obecnie burze przesunęły się nad wschodnią Małopolskę i nad Podkarpacie. Znaczne prędkościowe ścinanie wiatru (bez wyraźnego skrętu wiatru) powoduje, że nad całym obszarem Karpat występują superkomórki dzielące się. Na terytorium naszego kraju dominują superkomórki lewoskrętne natomiast nad Słowacją prawoskrętne. Stosunkowo szybko po inicjacji burze stają się superkomórkami i zmieniają swoją trajektorię. Burze w Polsce przemieszczają się więc na północny wschód i wschód. Miejscami burze są dobrze rozbudowane i generują opady gradu nawet do 4 cm. Z pojedynczą burzą wiążą się opady deszczu rzędu 30 mm. Wciąż jest zagrożenie akumulacji opadu przez nakładanie się burz – aktualnie nowe burze rozwijają się w rejonie Beskidu Żywieckiego, gdzie już wcześniej wystąpiły opady deszczu rzędu 30-40 mm – poinformowała strona Burza-Alert IMGW-PIB o godzinie 14:57 czasu urzędowego.

Około godziny 16 burze obserwowane są na wschodzie Podkarpacia i w rejonie Zakopanego. W kolejnych godzinach nie można wykluczyć kolejnych burz we wschodniej połowie kraju, lecz nawet, jeśli wystąpią, to nie okażą się tak intensywne jak na południu i południowym wschodzie. Jednak miejscami na północy również może zagrzmieć. Jutro na jeszcze większym obszarze naszego kraju możliwe są burze, ale o tym napiszemy w kolejnych wpisach.

Fanipogody.pl