Pogoda. Fala upałów nad Polską. Sprawdzamy kiedy do Polski nadejdą upały. Wystąpią gwałtowne burze

Maj był miesiącem poniżej normy jeśli chodzi o temperatury w Polsce. Upał w Polsce w maju nie wystąpił. Przypomnijmy, o upale mówimy gdy termometry w cieniu wskażą przynajmniej 30 stopni Celsjusza przez 2-3 dni. Do końca maja upału w Polsce na pewno również nie doświadczymy. Sprawdźmy zatem, czy w najbliższych tygodniach są szanse na wysokie temperatury w Polsce.

Ciepło w pierwszych dniach czerwca, ale to nie upały nad Polską

Ciekawe, bo już pierwszy dzień czerwca przyniesie w Polsce temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju 1 czerwca słupki rtęci wzrosną do nawet 23-25 stopni powyżej zera. Napływ cieplejszych mas powietrza ze wschodu nie doprowadzi jednak do upału w Polsce.

W okolicach 4 czerwca na zachodzie Polski prognozuje się, że temperatura wzrośnie do nawet 28 stopni powyżej zera. To właśnie w drugiej części przyszłego tygodnia lokalnie słupki rtęci przekroczyć mogą na zachodzie Polski 30 stopni. Mówili byśmy wtedy o upale, ale z pewnością nie falą upałów nad Polską. Prognozy te ulec mogą jeszcze zmianie.

Pod koniec przyszłego tygodnia do Polski nadejdzie ochłodzenie. Z ciekawością przyglądać się będziemy aktualizacjom modeli numerycznych. Może okazać się, że w pod koniec przyszłego tygodnia nad Polską przejdą gwałtowne burze, ale zweryfikujemy to w najbliższych dniach. Wróćmy jednak do poszukiwania upału nad Polską.

Na kolejne wzrosty temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza poczekamy aż do drugiej dekady czerwca. W okolicach 11-12 czerwca modele prognozują ponowny napływ cieplejszych mas powietrza. Lokalnie, na zachodzie kraju słupki rtęci powędrują powyżej 25 stopni Celsjusza. Termin dość odległy dlatego ciężko jest prognozować, czy temperatury wzrosną do 27, czy może 30 stopni Celsjusza. Tym samym nie wiemy, czy mowa będzie o upale. Wiadomym jest, że po 10 czerwca nad Polską znów zrobi się bardzo ciepło.

Upałów nad Polską nie widać, sporo burz i opadów

Prognozy na drugą połowę czerwca pod kątem dokładnego prognozowania temperatury (przypomnę, szukamy upałów nad Polską) nie mają większego sensu. Analizując modele długoterminowe widać jednak, że czerwiec będzie kolejnym miesiącem ze średnią temperaturą powietrza poniżej normy wieloletniej. Po okresie suszy w Polsce, maj i czerwiec przynoszą dużo opadów deszczu w wielu miejscach. To świetne wieści i tym optymistycznych akcentem skończymy wpis. Podsumowując. O fali upałów w Polce na razie nie ma mowy. Wiele wskazuje na to, że 30 stopni w kraju w czerwcu przekroczone może zostać lokalnie, na dzień lub dwa. O trwającej kilka dni fali upałów na większym obszarze kraju nie ma na ten moment większej szansy, ale prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Pogoda na 16 dni tutaj