Pogoda długoterminowa na cały czerwiec 2020 dla Polski. Prawdopodobnie zimny miesiąc, więcej deszczu i burze

Dysponujemy w dalszym ciągu wstępnymi prognozami długoterminowymi na czerwiec 2020 dla Polski. Sprawdźmy zatem, co prognozują modele numeryczne na nadchodzący miesiąc.

Coraz więcej wskazuje, że czerwiec nie będzie najprawdopodobniej miesiącem gorącym. Dominować ma przeważnie napływ chłodnych mas powietrza znad Atlantyku Północnego. W sprzyjających warunkach możliwa jest adwekcja chłodu z północy, dlatego niejednokrotnie temperatura będzie niższa o kilka stopni poniżej normy.

Poniżej prognozowane anomalie temperatury powietrza wyliczane przez europejski model ECMWF. Jak widać w pierwszych tygodniach nowego miesiąca temperatura ma być nawet kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Dominować ma adwekcja chłodnego powietrza, ale niewykluczone, że na krótki okres czasu znajdziemy się w napływie powietrza z południa. Zwłaszcza dzielnice zachodnie i południowe Polski.

W kolejnych tygodniach czerwca szansa na upalne dni nie będzie duża. Może być wyjątkowo chłodno z temperaturą nawet poniżej 20°C w ciągu dnia. Jednak niektóre odległe prognozy wskazują na krótkie epizody z napływem powietrza zwrotnikowego z rejonu Afryki Północnej i Morza Śródziemnego, dlatego możliwa jest temperatura powyżej 30°C.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 1.06.2020 do 7.06.2020 według ECMWF. Jak widać w naszej części Europy będzie dalej chłodno jak na początek meteorologicznego lata, które rozpoczyna się 1 czerwca 2020.

Model ECMWF prognozuje, że w okresie od 8.06.2020 do 14.06.2020 znajdziemy się przeważnie w napływie chłodnych mas powietrza głównie znad Północnego Atlantyku. Niewykluczone, że przez krótki okres czasu z północy. Dni z temperaturą powyżej normy i przekroczeniem 25 stopni policzymy najprawdopodobniej na palcach jednej ręki.

Według ECMWF w okresie od 15.06.2020 do 21.06.2020 temperatura w naszym kraju ma być w skali tygodniowej w okolicach normy wieloletniej. Najcieplej może być w tym czasie na zachodzie i południu Polski. Przeważnie na termometrach zobaczymy poniżej 25 stopni, ale kilka dni upalnych na przełomie 2 i 3 dekady czerwca jest możliwych.

Przeważnie temperatura powyżej normy występować ma w okresie od 21.06.2020 do 28.06.2020 w naszej części Europy, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.

W czerwcu niewykluczone są okresy z gwałtownymi burzami. Wiele jednak wskazuje, że aktywność burzowa może być niższa względem lat ubiegłych. Częściej mogą występować za to burze adwekcyjne w chłodnych masach powietrza. Przeważnie nasza część Europy znajdzie się pod wpływem wyżów barycznych, które gwarantować będą dużo pogodnych dni z niskimi temperaturami jak na szósty miesiąc roku. Okresami nasz kraj ma być w zasięgu układów niskiego ciśnienia, które sprzyjać mają powstawaniu burz. Możliwe są również opady wielkoskalowe związane np. z niżami znad Morza Śródziemnego.

Podsumowując, czeka nas najprawdopodobniej chłodny czerwiec. Z dominacją dość zimnych mas powietrza jak na szósty miesiąc roku znad Atlantyku Północnego. Kilka dni upalnych jest możliwych, lecz przeważnie temperatura będzie poniżej normy. Nadchodzący miesiąc przyniesie okresami większe opady deszczu, co w pewnym stopniu ograniczy pogłębianie się suszy. Zwłaszcza na południu i wschodzie ilość opadów może być powyżej normy wieloletniej. Najmniej deszczu spaść ma na zachodzie, gdzie susza jest największa. Istnieją w tej kwestii rozbieżności pomiędzy modelami. Należy mieć na uwadze, że prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.

W sprzyjających warunkach znajdziemy się pomiędzy niżem z rejonu Wysp Brytyjskich a wyżem znad Europy Wschodniej. Przy takim rozkładzie pola ciśnienia upalne dni będą możliwe, lecz względem zeszłego roku może być ich mniej. Częściej jednak na zachodzie, północy oraz północnym-wschodzie Europejskiego Obszaru Synoptycznego może znaleźć się antycyklon, blokując napływ ciepłych mas powietrza do naszej części Starego Kontynentu.

Prognozy modeli trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, ale coraz więcej wskazuje, że nadchodzący miesiąc nie będzie rekordowo ciepły. Podobnie wyglądają prognozy na kolejne miesiące lata.