Pogoda będzie groźna w sobotę. Burze gradowe i uderzenia wiatru do 70 km/h oraz ulewy do 30 mm w Polsce

Pogoda okaże się dynamiczna w sobotę. Możliwe opady gradu i podtopienia oraz zalania w Polsce. Dynamiczne burze w ostatnią sobotę sierpnia.

Burze miejscami aktywne elektrycznej w ciągu ubiegłej nocy słabły i powoli zanikały bliżej godzin porannych, przemieszczając się w kierunku wschodnim w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Ośrodkom burzowym jeszcze początkowo mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu o wydajności 20-35 mm. Porywy wiatru nie stanowiły większego zagrożenia, ich prędkość nie przekroczyła 60-70 km/h.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 29 godzin przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

burze i dynamiczna pogoda
Burze najsilniejsze były na Ziemi Lubuskiej i częściowo w Wielkopolsce oraz wykazywały się wysoką aktywnością elektryczną

Polecamy: Raj w ogniu. Potężne pożary w Chorwacji. Turyści uciekają ze Splitu

W sobotę przez nasz kraj przechodzi płytka zatoka niżu znad Finlandii, wraz ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego. Dodatkowo z północnego – zachodu dociera nieco chłodniejsza masa powietrza polarno – morskiego, zastępując cieplejszą zwrotnikową. Burze utworzą się dziś znów na przedfrontowej linii zbieżności wiatru oraz w strefie chłodnego frontu.

Prognoza sytuacji barycznej na 31.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Pogoda zmieni się dziś. Jednak na północy i zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, lecz na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie przelotny deszcz oraz burze. Spodziewana wysokość opadów w burzach do 20-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od zaledwie 23°C, 25°C na północnym zachodzie i w centrum do 28°C, 31°C na południowym wschodzie. Niższe wartości w strefie nadmorskiej, od 19°C do 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni. Jednak podczas burz możliwe porywy wiatru do około 60-70 km/h.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 2 godzin na obszarze Polski

dynamiczna pogoda i silne burze
Burze nad Polską i dynamiczna pogoda

Groźna pogoda i silny wiatr oraz burze

Prognozujemy, że dziś aura będzie dynamiczna i pojawią się kolejne burze. Komórki burzowe tworzyć się będą miejscami na południowym wschodzie, wschodzie – szczególnie w pasie od Lubelszczyzny, przez pogranicze Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpacia, po Tatry. Gdzieniegdzie towarzyszyć im będą krótkotrwałe intensywne opady deszczu. Dlatego w zlewniach górskich i punktowo na obszarach zurbanizowanych mogą powodować zalania i podtopienia. Dlatego już przed południem rozwój pojedynczych lub słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych przemieszczających się z zachodu na wschód prawdopodobny jest także w centrum i na północnym wschodzie. Początkowo burze te nie będą stanowić większego zagrożenia, pomijając wyładowania doziemne. Aczkolwiek mogą przynieść opady deszczu rzędu 5-10 mm oraz porywisty wiatr do 50-60 km/h. Jednak tworzenie się świeżej i głębokiej konwekcji burzowej prognozowane jest po południu nad Lubelszczyzną, częścią Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpacia oraz Małopolską.

Chmury burzowe będą przyjmować, postać izolowanych, wolno przemieszczających się ośrodków burzowych. Podstawowym zagrożeniem okażą się występujące w ich zasięgu krótkotrwałe intensywne opady deszczu do 15-25 mm. Poszczególnym ośrodkom mogą towarzyszyć także opady niedużego gradu o średnicy około 2 cm oraz porywisty wiatr do 60-70 km/h.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski

burze i dynamiczna pogoda
Burze dziś w kraju (IMGW-PIB)

Początkowo w pierwszych godzinach po zachodzie słońca możliwe są jeszcze burze na południowym wschodzie. Prognozuje się, że będą to komórki konwekcyjne związane z dziennym rozwojem, które powinny dość szybko zanikać po zachodzie słońca. Głównie przewiduje się przelotne opady deszczu, lecz punktowo mogą pojawić się również wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do 5-10mm oraz porywisty wiatr.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, Blitzortung.org, dwd.de,