Pogoda. Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez Polskę. Ogromy grad, niszczący wiatr i zalania. Gdzie jest burza 15.07.2021?

Pogoda. Niebezpieczne, miejscami niszczące burze przejdą ponownie przez Polskę. Ogromny grad, niszczący grad i zalania. Gdzie jest burza 15.07.2021?

15 lipca 2021 nasza część Europy znajduje się w rozległym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Aurę w dalszym ciągu kształtuje m.in ośrodek górnego niżu, którego centrum znad Alp przemieściło się nad południowe Niemcy, jak i też niż znad południowego Bałtyku. Po wschodniej stronie niżu odbywa się napływ powietrza zwrotnikowego. Jednak od centrum dalej na wschód przemieszcza się pofalowany front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Tuż za frontem napływa chłodniejsza masa polarna. Wystąpią dziś sprzyjające warunki do rozwoju burz, które miejscami spowoduje spore szkody.

Sytuacja synoptyczna, 15.07. 2021, 12 UTC

Modele numeryczne prognozują, że największa zawartość wody opadowej (TPW do 40-50 mm) będą występować we wschodniej połowie kraju i na północy. Zatem istnieje na tym obszarze największe prawdopodobieństwo wystąpienia obfitych opadów pochodzenia konwekcyjnego prowadzące do podtopień. Silne opady prowadzić będą do spadku widzialności, do nawet 100-300 metrów. Możliwe lokalne powodzie błyskawiczne. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, powodując akumulacje sumy opadów do 50-70 mm. Największe sumy opadowe są prognozowane we wschodniej części kraju, gdzie przepływ mas powietrza na poziomie sterującym będzie słabszy, skutkując dużymi sumami opadowymi.

Prognoza burz na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz na 15 lipca 2021

Pogoda. Groźne burze w czwartek. Możliwe duże szkody

Warunki panujące w troposferze w wielu miejscach sprzyjać będą powstaniu silnych burz, które w wielu miejscach spowodują duże szkody. Podczas przechodzenia ośrodków burzowych porywy wiatru do 70-110 km/h, grad do 5-8 cm, a punktowo przy silnej i trwałej superkomórce możliwe nawet 10 cm. Istnieje również relatywnie niskie prawdopodobieństwo lokalnych trąb powietrznych.

Spodziewane są zarówno superkomórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Równoległy przepływ mas powietrza do linii zbieżności wiatru zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. kolejek konwekcyjnych, czyli przechodzenia nad jednym obszarem kilku burz, powodując występowanie dużych sum opadowych.

Słabsze burze są prognozowane południowym zachodzie kraju. Zaznaczy się na tym obszarze chłodniejsza masa polarna o mniejszej energii dostępnej drogą konwekcyjną i niższa zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza.

Bliskość niżu znad Niemiec zapewni większy poziomy przepływ mas powietrza, skutkując podwyższonym pionowym ścinaniem wiatru. Z uwagi na mniejszą wodność atmosfery i silniejszy wiatr na poziomie sterującym chmury burzowe będą szybciej się przemieszczać. Nie można jednak wykluczyć na tym obszarze obfitych opadów pochodzenia burzowego 15-40 m. Niewykluczone są również opady gradu o średnicy do 1-3 cm i porywy wiatru do 90 km/h. Wspomaganie ruchów konwekcyjnych na skalę synoptyczną zapewni ośrodek górnego niżu z centrum nad południowymi Niemcami. Burze w pasie od Pomorza, przez centrum kraju, po woj. małopolskie i śląskie są najbardziej możliwe do godzin południowych, a na pozostałym obszarze głównie po południu.

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Noc burzowa głównie na wschodzie

W nocy z czwartku na piątek sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Nasza część Starego Kontynentu w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem wypełniającego się niżu znad Niemiec. Różnica ciśnienia w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia będzie niewielka. Jedynie na wschodzie kraju w dalszym ciągu zalegać ma gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W zachodniej części kraju ma być masa chłodniejsza o cechach polarno-morskich Granice mas powietrza wyznaczać będzie pofalowany front atmosferyczny przesuwający się na wschód. Należy również wspomnieć, że poprzedzony ma być on w dalszym ciągu wewnątrzwycinkową linią zbieżności wiatru. To właśnie na niej koncentrować ma się główna aktywność burzowa.

Sytuacja synoptyczna, 16.07.2021, 00 UTC

Pogoda. Gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego wypierana na wschód.

Główna aktywność burzowa przypadnie w pierwszej części nocy dla wschodniej połowy kraju. Rozwój burz następować ma w zasięgu frontu pofalowanego, ale najwięcej burz spodziewamy się konwergencji wiatru dolnego. Na przedpolu frontu wypierającego zwrotnikowe powietrze.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz IMGW-PIB

Pogoda. Najgroźniejsze burze na linii zbieżności wiatru

W strefie przedfrontowej prognozowana jest największa energia dostępna drogą konwekcyjną, która przyjmie wartości w przedziale od 1200 J/kg do 2500 J/kg. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza będzie wysoka za sprawą zalegania masy pochodzenia zwrotnikowego (TPW 40-50 mm). Skutkując nawalnymi opadami deszczu. Duża energia dostępna drogą konwekcyjną, wysoka wodność atmosfery i mocne przechłodzenie wierzchołków chmur Cb skutkować będzie wysoką aktywnością elektryczną. W zasięgu frontu atmosferyczne pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km przyjmie wartości na poziomie 10-20 m/s. Skutkować może to formowaniem się klastrów wielokomórkowych, miejscami superkomórek burzowych. Ten drugi typ burz będzie szczególnie groźny w pierwszej części nocy.

Pogoda. Obfite opady pochodzenia burzowego, początkowo duży grad

W czasie burz podstawowym zagrożeniem po zachodzie słońca okażą się intensywne. Miejscami nawalne opady deszczu prowadzące do akumulacji opadów do 30-70 mm. Skrajna wartość może zostać osiągnięta, gdy nad jednym obszarem przejdzie kilka burz (ang. training storms). Rozległe podtopienia są dziś, bardzo prawdopodobne. W drugiej części nocy aktywność burzowa zacznie stopniowo maleć.

Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy konwekcyjne porywy wiatru mogą osiągnąć 70-110 km/h we wschodniej połowie kraju. W drugiej części nocy burze będą słabnąć i powieje maksymalnie do 75 km/h. Początkowo mogą zdarzyć się również opady gradu o średnicy przekraczającej 2-4 cm. Po 24 ograniczone będzie zagrożenie ze strony opadów dużego gradu i niszczącego wiatru. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okażą się nawalne opady burzowe i liczne wyładowania atmosferyczne.

Nieco słabsze burze są prawdopodobne na zachodzie kraju po zachodzie słońca. Będą to zjawiska występujące szczególnie w pierwszej części nocy. Związane z ośrodkami burzowymi, które rozwinęły się jeszcze w ciągu dnia na tym obszarze. Miejscami opady w burzach sięgną 15-25 mm, lokalnie drobny grad i punktowe porywy wiatru powyżej 75 km/h. W drugiej części nocy prawdopodobnie nie będzie grzmieć na tym obszarze.

Należy wspomnieć, że już nad Polską od godzin porannych przechodzą burze. Jednak szczyt aktywności burzowej we wschodniej połowie kraju przypadnie na godziny późno popołudniowe i wieczorne oraz pierwsza część nocy.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za przedział od 10:56 do 12:56 dla Polski. Rejestrowane są tylko wyładowania chmura – ziemia (CG). Przed 13 grzmi m.in w okolicach Radomia, Gorlic oraz w rejonie Kielc. Kolejne godziny przyniosą intensyfikacja zjawisk pochodzenia burzowego.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ