Pogoda. Groźny marznący deszcz występuje na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie oraz burze na południu Europy

Pogoda. Niebezpieczny marznący deszcz występuje na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie oraz burze na południu Europy. Sprawdź, gdzie dokładnie występują opady powodujące gołoledź.

W polu ciśnienia zasadniczo znajdujemy się pod wpływem wyżu znad Rosji. Adwekcja chłodu kontynentalnego występuje tylko w cienkiej warstwie troposfery, ponieważ już na poziomie 850 hPa, czyli 1500 m.n.p.g napływa cieplejsze powietrze z południa.

Pomimo że wschodnia polowa kraju znajduje się pod wpływem wyżu, trudno oczekiwać większych rozpogodzeń – dominować będą dziś podinwersyjne chmury niskiego piętra a na wschodzie – średnie i wysokie związane z zanikającym frontem okluzji od niżu znad basenu śródziemnomorskiego. Tutaj też występują opady marznące.

Pogoda. Marznący deszcz na południowym wschodzie kraju

Niewątpliwie duży wpływ na opady powodujące gołoledź ma fakt, że napływa cieplejsze powietrze z południa. Przy samej ziemi, jak i też na wysokości izobarycznej utrzymuje się napływ powietrza kontynentalnego, natomiast już na 850 hPa, czyli 1500 m.n.p.g adwekcja następuje z południa.

Można zaobserwować tzw. inwersję temperatury, czyli wzrost temperatury wraz z wysokością, co sprzyja opadom deszczu, które w zetknięciu z mocno wychłodzonym podłożem powodują gołoledź.

Obserwator Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej od godziny 3:30 w sobotę raportuje marznący deszcz na lotniskowej stacji w Rzeszowie.

Dość rzadka sieć pomiarowa IMGW utrudnia w pewnym stopniu określenie obszaru występowania deszczu, który w zetknięciu z wychłodzonym podłożem powodują gołoledź. O godzinie 7 takie zjawisko notowane było m.in na stacji IMGW w Zamościu.

Znając jednak rozkład temperatury przy ziemi oraz w dolnych warstwach troposfery, dodatkowo posiłkując się danymi z radarów meteorologicznych można określić, gdzie pada deszcz, który powodować może gołoledź. Jak widać jest to obszar Podkarpacia oraz południe Lubelszczyzny. Opady docierają m.in w rejon Lublina.

W kolejnych godzinach strefa opadów przemieszczać będzie się dalej na północ. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi województwo podkarpackie, wschodnie Mazowsze oraz Podlasie i Suwalszczyznę. Na południowym zachodzie wydane są ostrzeżenia przed wiatrem.

Cytat z ostrzeżenia dla wschodniej Polski

Prognozuje się wystąpienie miejscami opadów śniegu z deszczem, deszczu oraz mżawki marznących, powodujących gołoledź. Najpóźniej opady dotrą nad Podlasie i Suwalszczyznę i utrzymają się nawet w nocy z soboty na niedzielę.

Można je śledzić poniżej