Pogoda w poniedziałek ( 19 sierpnia 2019 r.) była groźna, szczególnie na obszarze Polski wschodniej oraz częściowo centralnej. Grzmiało jednak również w innych rejonach naszego kraju. Na wewnątrzwycinkowej strefie zbieżności wiatru przed frontem powstały silne burze, które w sprzyjających warunkach przekształcały się w superkomórki burzowe.

Głównym obserwowanym typem burz były formacje zawierające rotujące prądy wstępujące. Przeważnie były to odmiany niskoopadowe, które nie są częste.

Istnieją superkomórki niskoopadowe (Low Precipitation Supercells – LP) – Na obrazie odbiciowości radarowej nie wykazują sygnatur typu hook echo, pendant echo i V-Notch. Ciekawa cechą jest wygląd podstawy chmury, często przypominająca w kształcie niewielkiego spodka występującego obok strefy opadowej. Przynoszą ze sobą małe lub umiarkowane opady deszczu i opady gradu, nieraz wielkości grejpfrutów i większej. W nielicznych przypadkach może spowodować niezbyt silną trąbę powietrzną. W późniejszej fazie istnienia superkomórka niskoopadowa może zamienić się w superkomórkę klasyczną. Burze te powstają zazwyczaj w miejscach o dużej chwiejności termodynamicznej, jednak dość często towarzyszy im znaczny niedosyt wilgotności w troposferze. W Stanach Zjednoczonych często zdarzają się w okolicach frontu oddzielającego suche powietrze od wilgotnego i są określane jako burze suchej linii (ang. dry line storms) – opisują Polscy Łowcy Burz.

W poniedziałek burze superkomórkowe przynosiły opady gradu przekraczającego 2 cm średnicy- ten został odnotowany m.in. w rejonie Radomia, Starachowic, w niektórych miejscowościach powiatu zwoleńskiego, garwolińskiego, kozienickiego (woj. mazowieckie), łukowskiego czy radzyńskiego (woj. lubelskie).

Film z momentu przejścia superkomórki burzowej typu niskoopadowego przez Radom można obejrzeć poniżej.

Również Fani Pogody przechwycili ją w ostatniej fazie życia, gdy dotarła w okolice Dęblina i zaczęła wygasać. Na zdjęciach widoczne jest dobre odseparowanie prądu zstępującego i wstępującego.

Arkadiusz Wójtowicz

1 Komentarz

  • pogoda
    Posted 21 sierpnia 2019 19:17 0Likes

    Nie szkoda samochodu na takie “atrakcje” ?

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.