Pogoda gwałtownie ulegnie pogorszeniu. Front chłodny spowoduje istotną zmianę warunków pogodowych w naszej części Europy. Spodziewane burze i wzrost prędkości wiatru. Od niedzieli cała Polska pod wpływem wyżu, który ustabilizuje warunki pogodowe.
Pogoda ulegnie zmianie. Krótki upał dobiega końca
W czwartek, 4 sierpnia 2022 upał wystąpił na zachodzie i północy kraju. Zdarzył się również miejscami na południowym-zachodzie. Najchłodniej zgodnie z prognozami było na północnym-wschodzie. Co ciekawe upalna aura zaznaczała się nad Morzem Bałtyckim, co sprzyjało letniemu wypoczynkowi. Praktycznie wszędzie w kraju było gorąco i upalnie.
Burze pojawią się już w piątek. Pogoda zacznie psuć się od zachodu, północnego-zachodu w drugiej części dnia
Dobiega jednak końca pierwsza krótka fala upałów w pierwszej dekadzie sierpnia. Już w piątek nad Polskę nasunie się front chłodny. Rozpocznie on stopniowy proces wypierania gorącej, zwrotnikowej masy powietrza na południowy-wschód. Na froncie oraz na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego utworzy się linia zbieżności wiatru, pojawią się dlatego opady atmosferyczne, a nawet burze. Szczególnie intensywne w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy z piątku na sobotę. Burzom będą mogły towarzyszyć opady gradu. Intensywne zjawiska konwekcyjne mogą się również utrzymać w nocy z 5/6 sierpnia 2022.
Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)
Już w piątek, 5 sierpnia 2022 obserwować będziemy dalszy spadek ciśnienia atmosferycznego. Na zachodzie kraju coraz wyraźniej zaznaczać ma się wpływ zatoki niżowej, w której położony będzie chłodny front atmosferyczny. W obrębie frontu może dojść do rozwoju zafalowania, które urosnąć może do postaci płytkiego niżu. Burze rozwiną się głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Pogoda. Prognoza ciśnienia, położenia płytkiego niżu, zachmurzenia, jak i też temperatury oraz opadów atmosferycznych według modelu ECMWF, 5 sierpnia 2022, 15 UTC
Burze będą wędrować w nocy z piątku na sobotę na wschód
Warunki do występowania burzowej konwekcji utrzymać mogą się również w nocy z piątku na sobotę. Teoretycznie w obrębie frontu i na linii zbieżności wiatru, warunki mogą być na tyle dobre, że burze mogą utrzymać się przez całą noc aż do godzin porannych w sobotę. Osiągną jednak szczyt swojej aktywności w pierwszej części nocy.
Pogoda. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie oraz opady według modelu ECMWF, 6 sierpnia 2022, 00 UTC
Burze miejscami okażą się gwałtowne w Polsce
Wygląda na to, że dynamiczna pogoda utrzyma się w drugiej połowie nocy. Strefa frontowa poprzedzona linią zbieżności wiatru przesuwać ma się na wschód Polski. Dlatego też w wilgotnym, gorącym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego konwekcja może utrzymać się przez całą noc. Na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewni nie tylko obecności zatoki niżowej, frontu atmosferycznego, ale także płytkiego niżu wędrującego wzdłuż frontu, wymuszając pionowe ruchy wstępujące.
Pogoda. Prognoza ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6.08.2022, 03 UTC według modelu ECMWF
Groźna sytuacja, burze będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia
Aktywność elektryczna nocnych burz okaże się umiarkowana i wysoka. W pierwszej części nocy możliwe są opady gradu, silny wiatr do 90 km/h i opady do 10-30 mm. Strefa burzowa przesuwać ma się z zachodu na wschód. W czasie burz prędkość wiatru do 60-90 km/h. Tuż za frontem szerokim strumieniem spłynie powietrze polarno morskie. Burze będą występować nie tylko w zachodniej połowie kraju, ale także miejscami w północnej części Polski. Musimy jednak pamiętać, że są one zjawiskiem lokalnym, dlatego zaleca się obserwacje danych radarowych i detektorów wyładowań dostępnych online.
Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)
Nie można wykluczyć, że nad ranem burze pojawią się bliżej centralnej części Polski. Strefa frontowa rozciągać ma się w pasie od województwa warmińsko-mazurskiego, przez centralną część kraju aż po woj. opolskie i Górny Śląsk. Największa aktywność frontowa przypadnie na godziny wieczorne i nocne. Pogoda w czasie przechodzenia frontu ulegnie dużemu pogorszeniu.
Pojawią się zarówno struktury wielokomórkowe w formie klastrów, nie można wykluczyć, że w godzinach nocnych uformuje się mezoskalowy układ konwekcyjny. Jest szansa na powstanie superkomórek burzowych, które mogą przynieść najgroźniejsze zjawiska pogodowe. W sobotę burze możliwe są we wschodniej połowie kraju. Chociaż nie można wykluczyć, że przejście frontu zaznaczy się wzrostem zachmurzenia, lokalnymi, lecz nielicznymi burzami i silnym, porywistym wiatrem skręcającym na północny, północno-zachodni. Wkrótce podamy więcej informacji.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6.08.2022, 06 UTC według modelu ECMWF
1 komentarz do “Pogoda gwałtownie się zmieni. Front chłodny wtargnie w piątek. Przyniesie burze i wymianę masy powietrza na polarnomorską”
Możliwość komentowania została wyłączona.