Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 4/5 sierpnia 2022. Tropikalna noc w Polsce, jeszcze bez burz i intensywnych opadów

zmiana pogody

Pogoda na noc z czwartku na piątek. Czeka nas tropikalna noc, jednak nie są prognozowane jeszcze intensywne opady i burze.

Pogoda. Upał wkroczył do Polski już w środę. Na zachodzie mieliśmy dziś prawie 37°C

W środę rozpoczął się krótkotrwały upał. Najcieplejszym dniem okazał się w tym tygodniu czwartek. Zalega w naszej części Europy powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Najcieplejszymi stacjami, 4 sierpnia 2022 okazały się Słubice (woj. lubelskie) z temperaturą maksymalną 36,5°C oraz Przelewice woj. zachodniopomorskie, gdzie odnotowano analogiczną wartość jak wymienioną powyżej.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 4 sierpnia 2022, 08:00-20:00 na oficjalnych posterunkach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Pogoda. Upał na zachodzie i północy
Pogoda w Polsce. 4 sierpnia przyniósł na zachodzie upał

Utworzył się w drugiej części mijającego tygodnia korytarz do napływu powietrza pochodzenia zwrotnikowego do Polski. Zasadniczo znaleźliśmy się pomiędzy rozległym niżem z centrum nad Morzem Norweskim i Półwyspem Skandynawskim a wyżem na wschód od naszego kraju. Dlatego też taka konfiguracja pola barycznego nad Starym Kontynentem i obszarami przyległymi sprzyja adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Klin ciepła obecny w troposferze, fala upałów zostanie jednak wkrótce przerwana

W czwartek utrzymywał się w dalszym ciągu napływu gorącego, upalnego powietrza. Dlatego też w swobodnej troposferze nanoszonego od południowego zachodu, po zachodniej, ciepłej stronie górnego klina z osią biegnącą od Szwajcarii, przez Śląsk Dolny i Opolski po Litwę. Najcieplej było na zachodzie, co nie było żadnym zaskoczeniem dla osób, które obserwowały od kilku dni prognozy różnych modeli numerycznych. Jednak w piątek za sprawą wkroczenia frontu chłodnego poprzedzonego linią zbieżności wiatru obserwować będziemy proces wypierania cieplejszego powietrza na południowy-wschód. Pogoda zacznie się zmieniać, o czym informowaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie na łamach portalu. Dlatego, że prognozy mogą ulec jeszcze korekcie, już jutro doprecyzujemy obszary zagrożone niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Powolną zmianę pogody mogliśmy obserwować dziś od zachodu

Dzisiaj obserwowaliśmy stopniowy spadek ciśnienia atmosferycznego od zachodu. Ma to związek ze osłabianiem się wyżu ze wschodu i wkraczaniem zatoki niskiego ciśnienia od zachodu do Polski. Zatoka niżowa niejako poprzedza front chłodny, która ma mieć tendencje do falowania. Jest on związany z niżami ulokowanymi nad północ od Polski. Zatoka niżowa nie przemieszcza się szybko. Jutro w jej obrębie obecny ma być front chłodny poprzedzony linią zbieżności pola wiatru. Dlatego też pogoda ulegnie pogorszeniu.

Noc z czwartku na piątek bezchmurna lub zachmurzenie małe. Jedynie na krańcach północno-zachodnich stopniowo wzrastające do dużego i nad ranem możliwy tam przelotny deszcz. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 11°C na północnym wschodzie do 18°C w centrum i 23°C na krańcach zachodnich oraz lokalnie nad morzem; w dolinach górskich od 9°C do 10°C. Wiatr na ogół słaby, południowy i południowo-wschodni.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 5.08.2022, 02Z według modelu ICON-RUC dla Polski

Tropikalna noc w Polsce, 4/5 sierpnia 2022
Noc tropikalna w Polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz