Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Gwałtowne, miejscami niszczące burze w piątek na obszarze Polski. Rozległe zalania, gradobicia i szkody wiatrowe. Gdzie jest burza 9.07.2021? (MAPY BURZOWE)

Burze są groźne

Pogoda. W piątek Polska jest pod wpływem płytkich niżów zlokalizowanych nad zachodnią i centralną częścią kraju. Dodatkowo w pasie od Zatoki Gdańskiej po Małopolskę zaznaczać się będzie w ciągu dnia obecność wewnątrz wycinkowej konwergencji wiatru dolnego, jaka powoli przemieszczać się będzie na wschód. Masa powietrza zalegająca przed frontem będzie o cechach zwrotnikowych, przynosząc wysoką temperaturą i dużą wilgotność. Tuż za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 9 lipca 2021, 12 UTC

Pogoda. Linia zbieżności i front pofalowany

Pogoda. Podtopienia, gradobicia, a nawet wiatr powyżej 100 km/h

9 lipca 2021 najbardziej dogodne warunki do rozwoju burz są prognozowane w pasie od Pomorza Wschodniego, Warmii i Mazur po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Utrzymywać ma się na tym obszarze gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Charakteryzująca się dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie na poziomie 40-48 mm. Prognozowana jest również duża energia dostępna drogą konwekcyjną do 2000-2500 J/kg. Pod kątem inicjacji kolejnych chmur burzowych, kluczowe okaże się wymuszanie ruchów wstępujących przez linię zbieżności wiatru. Jak i też sporą niestabilność (LI do -8 K). Prognozy numeryczne wskazują, że wystąpią dogodne warunki do rozwoju burz o znacznym natężeniu. Prognozowane jest w wielu regionach podwyższone pionowe ścinanie wiatru w warstwaxh 0-6 km, jak i 0-3 km (Wind shear do 15-20 m/s). Spodziewane są dlatego burze przemieszczają się niemal równolegle do linii konwergencji wiatru dolnego. W obrębie burz wielokomórkowych, możliwe są wbudowane superkomórki burzowe.

Pogoda. Opady mogą ograniczać widzialność. Istnieje niskie ryzyko 1-2 trąb powietrznych

Wysoka wodność atmosfery sprzyjać ma obfitym, miejscami nawalnym opadom deszczu ograniczającym widzialność do 100-300 metrów. Dlatego warto dostosować w czasie burz prędkość do panujących warunków na drodze. Akumulacja opadów burzowych może sięgnąć 40-60 mm. W przypadku utworzenia się tzw. training storms sumy opadowe w czasie burz mogą przekroczyć 70-100 mm, prowadząc do rozległych podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza, w obrębie falującego frontu atmosferycznego sprzyjać ma lepszej organizacji burz w struktury wielokomórkowe, które mogą przybierać formę układów burzowych. Możliwe superkomórki burzowe. Istnieje dziś względnie niskie ryzyko 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych. Niestety obecny stan wiedzy nie pozwala precyzyjnie przewidzieć, gdzie pojawić może się takie zjawisko. Dlatego warto obserwować dane radarowe, zdjęcia satelitarne, jak i też niebo. W przypadku pojawienia się wirującej kolumny u podstawy chmury Cb, która będzie mieć kontakt z podstawą warto szukać schronienia. Szczególnie w piwnicach murowanych.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Może ponownie pojawić się na radarach sygnatura bow echo świadcząca o dużym potencjale niszczących porywów wiatru

Podczas burz groźne okażą się również konwekcyjne porywy wiatru do 70-120 km/h, powodując miejscami wiatrołomy. Szczególnie na trasie burzy z sygnaturą radarową bow echo.

Burze możliwe są również na zachodzie Polski, ale ich aktywność będzie nieco mniejsza niż na pozostałym obszarze naszego kraju. Nad ten obszar napływać ma chłodniejsza masa powietrza charakteryzująca się mniejszą zawartością wody opadowej i słabą/umiarkowaną niestabilnością powietrza. Energia dostępna drogą konwekcyjną nie powinna przekraczać 1000-1500 J/gk przy LI -5 K. Na skalę synoptyczną wspomaganie dla burz może zapewnić ośrodek niskiego ciśnienia przemieszczający się z południa północ Polski, wymuszając pionowe ruchy konwekcyjne. Najbardziej rozbudowane w pionie chmur Cb mogą wykazywać się bardzo dużą aktywnością elektryczną.

Pogoda. W pobliżu pofalowanego frontu atmosferycznego konwekcja może być lepiej zorganizowana

Na tym obszarze zaznaczy się szczególnie nasilony przepływ mas powietrza, co spowoduje wystąpienie umiarkowanego/silnego pionowego ścinania wiatru. W związku z bliskością ośrodka niskiego ciśnienia nasilony będzie również skręt wiatru w warstwie 0-1, 0-3 km. Dlatego niewykluczone są dobrze zorganizowane układy wielokomórkowe, nawet z wbudowanymi liniami szkwału i superkomórkami. Burze zawierające rotujące prądy wstępujące mogą rozwijać się w początkowej fazie również w formie izolowanej.

Prognoza burz na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Burzowa prognoza

Na tym obszarze zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza będzie niższa, wystąpi również nasilony przepływ mas powietrza. Dlatego chmury burzowe przemieszczać mają się z większą prędkością, ale lokalnie akumulacja opadów z najsilniejszych burz sięgnie 30-40 mm, natomiast konwekcyjne porywy wiatru do 70-90 km/h,. W przypadku wystąpienia superkomórek burzowych wartości te mogą zostać przekroczone. Grad do 2-4 cm.

Mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju groźnych burz będzie we wschodniej części kraju. Przez większą część dnia występować mają ruchy osiadające, jak i też suche warstwy powietrza w środkowej i górnej troposferze. Sytuacja ta może zmienić pod wieczór, gdy nad województwa wschodnie pomału zacznie nasuwać się linia zbieżności wiatru. Na tym obszarze burze prognozowane są głównie na godziny wieczorne i nocne. Największa koncentracja zjawisk burzowych jest możliwa na linii Wisły.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz na 9 lipca 2021 i noc

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH SILNYCH BURZ