Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda: Gwałtowne burze i blisko 30°C może pojawić się w Polsce po świętach. Niewykluczony grad


Coraz więcej wskazuje, że w nadchodzącym tygodniu, zwłaszcza w drugiej części nad Polską mogą pojawić się gwałtowne burze. Do omawianego okresu pozostałe jeszcze trochę czasu, zatem prognozy dalej ulegają zmianom

Modele numeryczne sugerują od dłuższego czasu postępujące wyraźne ocieplenie, jakie szczególnie odczuwalne będzie w drugiej części nadchodzącego tygodnia.

Do Polski z południa Starego Kontynentu, jak i też Morza Śródziemnego i Afryki Północnej napłynąć może bardzo ciepła masa powietrza, nawet o cechach zwrotnikowych.

Powietrze, które najprawdopodobniej napłynie do Polski będzie nie tylko bardzo ciepłe, co spowoduje wzrost temperatury powietrza powyżej 25 °C, ale także bogate w wilgoć.

Zwłaszcza w obrębie zatok niskiego ciśnienia, frontów atmosferycznych istnieje duże ryzyko powstania burz.

Do omawianego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, zatem na bardziej precyzyjne prognozy przyjdzie poczekać do przyszłego tygodnia.

Według aktualnych prognoz numerycznych burze mogą pojawić się w okolicach środy bądź czwartku. Szczególnie duże ryzyko groźnych burz będzie w piątek, gdy do Polski wkroczy najprawdopodobniej front chłodny. Wtedy w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, zwłaszcza na przedpolu omawianej strefy frontowej, w obszarze silnego wymuszania wznoszenia, na przedfrontowej konwergencji wiatru mogą uformować się burze. Ich natężenia jak na końcówkę kwietnia, mając na uwadze zaleganie bardzo ciepłego powietrza i wspomaganie procesów konwekcyjnych może być znaczne.

Całkiem prawdopodobny wydaje się rozwój chmur Cumulonimbus, przynoszących opady gradu, dużo wyładowań, ale także nawalne opady deszczu i silny wiatr.

Adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza sprzyjać ma rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Na wschodzie Starego Kontynentu ulokuje się wyż, natomiast na zachodzie rozległa zatoka niżowa. Pomiędzy tymi dwoma obszarami utworzy się korytarz do adwekcji bardzo ciepłej i wilgotnej masy powietrza, nawet pochodzenia zwrotnikowego, co doskonale widoczne jest na poniższej rycinie.

Na ten moment ciężko oszacować obszary zagrożone, mając na uwadze odległy okres prognostyczny i zmieniające się w dalszym ciągu prognozy. Jednak od dłuższego czasu modele wskazują na ryzyko wystąpienia silnych burz i wysokich temperatur w ostatnich dniach kwietnia.

Już jutro pierwsze burze mogą pojawić się we wschodniej połowie kraju, o czym piszemy w poniższym artykule.

O kolejnych prognozach modeli na ten okres będziemy informować na łamach portalu.