Pogoda. Gwałtowne burze przejdą m.in przez woj. pomorskie i kujawsko pomorskie

Dzisiaj Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych i północnego Atlantyku. W zachodniej i centralnej połowie kraju zaznaczy się wyraźna zatoka niżowa z linią zbieżności, jaka stopniowo będzie przemieszczać się na wschód i północny wschód. Tylko wschodnia połowa Polski pozostanie pod wpływem wyżu. Zalegać ma masa powietrza zwrotnikowego, w której z powodzeniem zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy będą tworzyć się burze.

Pierwsze burze możliwe są na północy kraju już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa jest spodziewana wieczorem oraz w nocy.

Sumy opadów wyniosą przeważnie od 20 mm do 35 mm, punktowo więcej. Prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Istnieje ryzyko powstawania zjawiska training storms, prowadzącego do zalań a nawet powodzi błyskawicznych. 

Szczególnie groźne burze są przewidywane w porze wieczornej oraz w nocy w takich województwach jak: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wschodzie zachodniopomorskiego, północy wielkopolskiego, a w późniejszych godzinach także na Warmi. Zagrożony jest m.in Gdańsk.

Towarzyszyć mogą im liczne wyładowania atmosferyczne, grad o średnicy do 4 cm, ulewy do 40 mm, miejscami więcej, prowadząc do zalań i porywy wiatru do 100 km/h. Burze mogą rozwijać się tam przez całą noc, nawet do godzin porannych. Lokalnie przybiorą postać układów wielokomórkowych, jak i też superkomórek burzowych, na ogół z płytkimi mezocyklonami.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej