Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Grad, zalania i silny wiatr do 90 km/h

W czwartek, 16 lipca 2020 na obszarze województwa lubelskiego przewidywane są gwałtowne burze. Chmury burzowe Cumulonimbus przyniosą opady gradu do 2-3 cm, wiatr do 90 km/h oraz ulewy do 50-60 mm. Pierwsze burze są możliwe około południa, największa aktywność burzowa będzie pomiędzy 14 a 18. Temperatura wyniesie dziś od 23°C do 25°C w najcieplejszym momencie dnia.

Dziś wpływ na pogodę ma niż „YVONNE”, który znad północnej Polski przez Podlasie przemieści się dalej nad Białoruś. Z układem niskiego ciśnienia związany będzie front okluzji, za którym napływa nieco chłodniejsze, ale w dalszym ciągu niestabilne powietrze. Prognozowane są w czwartek burze, które szczególnie groźne będą na wschodzie. Na zachodzie Polski zaznaczy się ośrodek górnego niżu stopniowo przemieszczający się na południe.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.07.2020, 12 UTC

Widoczny górny niż w środkowej troposferze 16 lipca 2020, wyrażony jako obszar o wyraźnie obniżonej temperaturze powietrza na zachodzie Polski.

Prognozowane są dziś zarówno pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe w formie słabo zorganizowanych klastrów multikomórkowych. Ruch burz będzie powolny z zachodu na wschód, co skutkować może przy dużej zawartości wody opadowej w pionowym słupie powietrza podtopieniami.

Prognozowany obszar lokalnych burz w czwartek na obszarze woj. lubelskiego. Punkty o wysokiej odbiciowości to burze.

Prawdopodobnie w pierwszej części nocy burze zanikną na obszarze woj. lubelskiego. Najgroźniejsze wystąpią między 14 a 18, potem aktywność burzowa zacznie spadać.