Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Zalania, gradobicia i silny wiatr do 80 km/h

Dziś Polska wschodnia jest pod wpływem zatoki niżowej i przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu chłodnego. Prognozowane są w poniedziałek burze na obszarze woj. lubelskiego. Lokalnie prawdopodobne podtopienia, opady gradu do 2 cm i wiatr do 80 km/h.

Pierwsze burze możliwe są około południa, ale największa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta po godzinie 14 w poniedziałek.

Temperatura powietrza wyniesie dziś od 24°C do 27°C, co doskonale obrazuje rycina poniżej.

Prognozowane są dziś pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe. Niewykluczone klastry burzowe. Stopień zorganizowania burz ma być słaby ze względu na słaby przepływ mas powietrza i marginalne oraz kierunkowe uskoki wiatru.

W czasie burz natężenie opadów do 40 mm, w czasie 15 minut spaść może miejscami 10 mm. Wiatr do 75 km/h. Grad nie powinien przekroczyć 2 cm. 

Pierwsze burze możliwe są około południa, ale większa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta popołudniu. Pod wieczór konwekcja burzowa zacznie zanikać, a w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć. 
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 90%. Najgroźniejsze burze są prognozowane w powiecie krasnostawskim, zamojskim oraz chełmskim i włodawskim. Burz o rożnym natężeniu nie można wykluczyć również na pozostałym obszarze Polski wschodniej.