Pogoda. Gwałtowne burze w Europie Centralnej. Burze są coraz bliżej Polski. Możliwe burze na zachodzie Polski

Od wczorajszej doby do Europy z zachody płynie chłodniejsze, niestabilne powietrze. Spływ ten związany jest z oddziaływaniem cyklonu na północnym Atlantyku. W dniu wczorajszym pisaliśmy o silnych burzach zbliżających się do Portugalii, Hiszpanii i Francji. Burze te dotarły do Francji wieczorem. Były one jednak mocno osłabione i nie generowały groźnych zjawisk pogodowych.

W dniu dzisiejszym front chłody związany z niżej LOLITA sunie dalej na wschód. To właśnie na froncie dochodzi w dniu dzisiejszym do inicjacji burz, które lokalnie są silne.

Jak widać na poniższym skanie z detekcji wyładowań, najwięcej burz rozwija się obecnie w Niemczech. Burze te bardzo szybko przemieszczają się w kierunku północno wschodnim i wschodnim.

Burze występujące obecnie na terenie Niemiec to burze w chłodnej masie powietrza. Dodatkowym ich motorem jest front atmosferyczny, wysoki gradient pionowy temperatury oraz dobre warunki kinematyczne.

Wiele wskazuje na to, że strefa dobrych warunków do rozwoju burz w przeciągu kilku godzin dotrze do Polski. Najbardziej zagrożone na wyładowania są dziś województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

W pierwszej części nocy nie wyklucza się również wyładowań w Polsce centralnej, jednak po zmroku szanse na występowanie burz będą spadały. O szczegółach poinformujemy w wieczornej prognozie pogody.