Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Gwałtowne burze w Polsce. Zalania, mnóstwo wyładowań. Stan na godzinę 14:00

Zgodnie z poprzednim wpisem o dzisiejszych burzach nad Polską dochodzi do gwałtownego rozwoju burz. Gwałtowne burze rozwijają się w pasie od Podkarpacia, Lubelszczyzny, Małopolski przez centrum kraju p[o Kujawy i Pomorze.

Dane z radarów meteorologicznych POLRAD. Źródło: IMGW-PIB

Najgroźniejsze burze występują obecnie na Pomorzu i Kujawach. Burze te szybko organizują się w struktury wielokomórkowe, dobudowując się od wschodu burze te przez bardzo długi okres utrzymują się nad danym obszarem. Jesteśmy przekonani, że na Kujawach już obecnie doszło do zalań i podtopień, a to nie koniec burz w tym regionie w dniu dzisiejszym.

Silny rozwój chmur burzowych obserwujemy również na Ziemi Łódzkiej. Tutaj burze nie są tak dobrze zorganizowane jak w powyżej opisywanych regionach, ale lokalnie niosą ze sobą silne opady deszczu a nawet gradu.

Bardzo dużo komórek konwekcyjnych i burzowych powstaje również na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. W tych regionach również w niedługim czasie dojdzie do rozwoju burz. W czasie, gdy piszemy ten wpis nad Lublinem przetoczyła się krótkotrwała ulewa, która przyniosła kilkanaście silnych wyładowań atmosferycznych. Obecnie już świeci słońce, lecz od południowego-wschodu nadciągają kolejne komórki opadowe i burzowe.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk