Pogoda. Gwałtowne, niszczące burze nad Polską. Pojawił się na radarze IMGW „kolec gradowy”

Zgodnie z prognozami późnym popołudniem nad Polską obserwuje się intensyfikacje zjawisk konwekcyjnych. Niektóre z burz już przybrały formę superkomórek burzowych. Najbliższe godziny w pogodzie będą szczególnie groźne na południu, centrum i wschodzie.

Rozwój burz obserwuje się głównie na linii zbieżności wiatru przed frontem oraz na linii chłodnego frontu atmosferycznego.

Wyładowania atmosferyczne za ostatnie 120 minut na obszarze Polski. Szczególnie groźne burze są obserwowane na Śląsku Opolskim, występują tam superkomórki burzowe. Zobrazowania radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują na ryzyko opadów dużego gradu (dostrzegalna sygnatura TBSS – inaczej kolec gradowy). Groźne burze dotarły również nad południową część woj. łódzkiego.

Burza występuje również na linii chłodnego frontu atmosferycznego na Pomorzu Zachodnim. Niedawno grzmiało także na Kujawach, Obecnie grzmi na Warmii oraz na północnym-zachodzie Mazowsza.

Struktury burzowe przemieszczają się z zachodu na wschód. Są to przeważnie superkomórki burzowe. W kolejnych godzinach oczekiwany jest wzrost aktywności burzowej. Na trasie burz niewykluczony grad powyżej 5 cm, ulewy do 50 mm, wiatr powyżej 100 km/h.

Prognozowany obszar niebezpiecznych burz w nocy z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Dane radarowe z polskiej sieci radarów meteo

Widoczne superkomórki burzowe na zobrazowaniach radarowych.

Komentarz o sytuacji burzowej po godzinie 19 we wtorek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

ktualnie najsilniejsze burze przechodzą w województwie opolskim, szczególnie w jego północnej części. Znajdują się tam dwie silne superkomórki burzowe. Na szczególną uwagę zasługuje ta wysunięta bardziej na południe – wykazuje ona szereg sygnatur radarowych wskazujących na możliwość występowania bardzo gwałtownych zjawisk w obrębie tej burzy. Radar w Brzuchanii zarejestrował bardzo wyraźnie zaznaczoną sygnaturę TBSS, zwaną potocznie kolcem gradowym. Sygnatura ta wskazuje na możliwość występowania opadów dużego lub bardzo dużego gradu w obrębie tej burzy. Oprócz tego, burza ta może stwarzać zagrożenie bardzo silnymi porywami wiatru oraz. Z racji silnej rotacji w obrębie struktury istnieje pewne ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, jednak z racji wysoko położonego poziomu kondensacji wydaje się to mało prawdopodobne.

Zjawiska burzowe występują również w południowej i środkowej części województwa opolskiego, jednak aktualnie nie wyglądają one aż tak groźnie – wciąż jednak mogą generować opady umiarkowanej wielkości gradu oraz silne porywy wiatru.

Słabsze zjawiska burzowe obserwujemy również na granicy województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego oraz w wojewodztwie zachodniopomorskim, mogą one generować silne opady deszczu oraz niewielkiego/umiarkowanej wielkości gradu oraz nieco silniejsze porywy wiatru.

Widoczny „kolec gradowy” na zobrazowaniach IMGW-PIB

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/pcb.10158330557742332/10158330532597332/?type=3&theater
https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/pcb.10158330557742332/10158330556957332/?type=3&theater

Położenie opadów i burz na bieżąco tutaj