Pogoda. Gwałtowne uderzenie chłodu już blisko Polski. Możliwe -17°C, wcześniej nawet 30 cm śniegu. Są alerty IMGW

Pogoda. Mroźne powietrze uderzy w Polskę. Możliwe -17°C, wcześniej śnieg. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w najbliższych dniach.

Wkraczamy w chłodniejszy okres synoptyczny. Początek kalendarzowej wiosny nie przyniesie wysokiej temperatury. Znajdziemy się w napływie zimnego powietrza z północnego-wschodu i wschodu Starego Kontynentu. Za dnia temperatura w wielu miejscach nie przekroczy 5 stopni, natomiast nocami możemy spodziewać się ujemnych temperatur w całym kraju. Arktyczny chłód będzie szczególnie odczuwalny w weekend i na początku przyszłego tygodnia. Prawdopodobnie znacznie cieplejsze masy powietrza powrócą do kraju około 26 marca 2020.

Pogorszenie pogody już od godzin porannych w czwartek przemieszcza się z północy na południe. Odpowiedzialny jest za nie front chłodny schodzący znad Bałtyku. Zachmurzenie frontowe przykryło przeważający obszar Polski. Słabe opady deszczu wystąpiły na północy kraju. Późnym popołudniem śladowe opady są obserwowane m.in na Mazowszu. Mają one dalszą tendencje do schodzenia na południe. Tuż za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 19.03.2020, 18 UTC

IMGW-PIB

Ciepłe powietrze wypierane jest przez mało aktywny front atmosferyczny. Wieczorem w czwartek jego zasięg ograniczony będzie tylko do dzielnic południowych.

Z każdą godziną będzie coraz chłodniej na przeważającym obszarze Polski. IMGW już ostrzega o możliwym wystąpieniu przymrozków na Podlasiu, częściowo Mazowszu i Kujawach oraz Pomorzu i Warmii podczas nadchodzącej nocy.

IMGW-PIB

Treść komunikatu dla omawianych obszarów brzmi przeważnie następująco.

Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -3°C, a przy gruncie do -6°C – informuje IMGW-PIB

Silny spadek temperatury prognozują w północnej i północno-wschodniej części Polski modele numeryczne.

Miejscami na 2 metrach pojawi się kilkustopniowy przymrozek, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie napływ suchszego i znacznie chłodniejszego powietrza oraz brak chmur i słaby wiatr.

Słabe opady deszczu występować mogą w południowej części kraju podczas nadchodzącej nocy.

Nad ranem lokalne opady występować mogą na południu i wschodzie Polski. Na północnym-wschodzie i w innych rejonach kraju niewykluczone mgły.

Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek ciepłe powietrze ograniczy swój zasięg do południowej Polski

W przeddzień weekendu nad południową częścią Polski znajdzie się front chłodny. Stanowić ma on granice mas powietrza. Wystąpi podział na cieplejsze południe i chłodniejszą resztą część kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.03.2020, 12 UTC

Prognoza na piątek według IMGW-PIB

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie w południowej połowie kraju, przelotne opady deszczu, lokalnie burze, natomiast w szczytowych partiach Karkonoszy i Tatr po południu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano na północy lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 6°C, 8°C na północy, około 9°C w centrum, do 13°C, 15°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni – informuje IMGW-PIB

Prognozowana temperatura powietrza w piątek według modelu ECMWF

Zasięg ciepłego powietrza ograniczy się głównie do południowych regionow Polski.

Niewykluczone są w piątek głównie opady deszczu. Burze są jednak mało prawdopodobne.

Prognoza pogody na piątek według IMGW-PIB

IMGW-PIB

Pogoda. Noc z opadami śniegu na południu. Może spaść nawet 15 cm śniegu w Tatrach

W nocy zachmurzenie duże, większe przejaśnienia w północnej połowie kraju. Miejscami opady deszczu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Opady głównie w południowej połowie kraju i tam lokalnie mogą mieć umiarkowane natężenie. W górach opady śniegu, w Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm, a w Tatrach o 7 cm. Temperatura minimalna od -3°C na Suwalszczyźnie, około 0°C w centrum i na Pojezierzu Pomorskim do 3°C na południu i południowym zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i północny. W Sudetach wiatr w porywach do 70 km/h, w Karpatach do 55 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Prognozowana temperatura nad ranem w sobotę przez model ECMWF. Miejscami wartości mogą być niższe.

Nasz kraj w nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszy dzień weekendu znajdzie się pod wpływem umacniającego wyżu „JURGEN” znad Skandynawii. Na południu kraju oddziaływać ma jeszcze front atmosferyczny z opadami. W górach i na obszarach podgórskich prognozowane są opady śniegu. W pierwszy dzień weekendu w Sudetach i na obszarach podgórskich Karpat przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm, w Tatrach o 12 cm – informuje IMGW-PIB. Na nizinach opady śniegu prawdopodobnie nie wystąpią.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej przez model GFS do niedzieli, 22 marca 2020, 09 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.03.2020, 12 UTC

Nasz kraj znajdzie się w napływie zimnego, arktycznego powietrza w weekend, którego obszarem źródłowym będą rejony Morza Białego i Arktyki. Zimne masy zaznaczą się jeszcze na początku nadchodzącego tygodnia.

Noc z soboty na niedzielę będzie zimna w całym kraju. Na obszarze całej Polski prognozowane są ujemne temperatury, nawet poniżej -5 stopni w centrum i na wschodzie kraju. Najcieplej ma być na polskim wybrzeżu. Najniższe temperatury będą w polskich górach i kotlinach, gdzie temperatura może obniżyć się poniżej -10 stopni. Miejscami wartości mogą być niższe, niż prognozuje to model ECMWF na noc z 22.03.2020/23.03.2020.

Drugi dzień weekendu będzie zimny w całym kraju. Na południu i północnym-wschodzie możliwe są przymrozki. Najcieplej ma być w tym czasie na polskim wybrzeżu oraz Pomorzu Zachodnim. Nie zabraknie pogodnego nieba.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB) wartości na termometrach mogą być niższe, niż prognozują to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Pozostaniemy w zasięgu silnego wyżu (blokady antycyklonalnej), której centrum znad Skandynawii migrować ma nad Rosję. Utrzyma się napływ powietrza z północnego-wschodu i wschodu Starego Kontynentu, dlatego będzie dość chłodno.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie przymrozki w całym kraju. W polskich górach oraz kotlinach możliwe spadki poniżej -15 stopni. Lokalnie nawet -17 stopni.

W wielu miejscach Polski termometry pokażą kilka stopni poniżej zera.

Pogoda. Początek nowego tygodnia dalej chłodny, możliwe opady śniegu

Utrzyma się napływ zimnego, mroźnego powietrza ze wschodu. Nad Rosją znajdzie się centrum rozległego wyżu, który obejmować ma przeważający obszar Europy, blokując drogę do wędrówki niżów znad Atlantyku wraz z cieplejszymi masami powietrza.

Niewykluczone, że we wschodniej i południowej części Polski wystąpią słabe opady śniegu w poniedziałek. Obszar i natężenie ze względu na odległy termin mogą ulec jeszcze zmianie.

We wtorek opady śniegu objąć mogą południe, wschód i centrum Polski. Nocami na początku tygodnia w dalszym ciągu należy spodziewać się przymrozków.

Zimne mogą być noce na początku przyszłego tygodnia w całym kraju. Nie ominą nas ujemne temperatury.

Prawdopodobnie ocieplenie zacznie postępować w okolicach przyszłego czwartku. Wtedy temperatura może przekroczyć 15 stopni w Polsce. Skala i długość ocieplenie ulega jeszcze zmianie, ale wygląda na to, że napływ zimnych mas powietrza będzie tylko kilkudniowy.

Najnowsze informacje pogodowe na Fanipogody.pl

Położenie opadów burz i chmur tutaj

Aktualna temperatura w Polsce tutaj