Pogoda. Gwałtowne załamanie pogody, temperatura spadła o 35°C, spadł śnieg, wystąpiły burze

Kilka wpisów temu pisaliśmy o dość silnym ataku zimy w Ameryce Północnej. Za sprawą spływu bardzo zimnego powietrza do ataku zimy rzeczywiście doszło. Jednak to co zanotowały stacje synoptyczne w Denver przeszło najśmielsze wyobrażenia fascynatów pogody.

Otóż stacja synoptyczna w Denver 9 października pokazywała jeszcze blisko 28 stopni Celsjusza powyżej zera. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dzień później na tej samej stacji pomiarowej na międzynarodowym lotnisku w Denver pomiar wyniósł, uwaga… -7,2 stopnia Celsjusza.

Jak łatwo obliczyć, mieliśmy do czynienia z dobowym spadkiem temperatury o 35 stopni Celsjusza !! Trudno to sobie wyobrazić.

Przy tak dynamicznej wymianie mas powietrza, na styku mas ciepłej i zimnej doszło do rozwoju licznych ośrodków burzowych. Poniżej wyładowania atmosferyczne, które występowały nad USA w dniu 10 października.

Burzom towarzyszyły bardzo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Oto tornado, które zostało zaobserwowane w miejscowości Fort Laramie w stanie Wyoming.

STRONG TORNADO from extreme close-range! September 10, 2019

STRONG TORNADO from extreme close range 10 miles north of Fort Laramie, WY with sub-vortex within larger wedge shaped circulation initially heading NNE toward my position before pivoting back south, destroying an RV. I checked on the damage and it appeared to be unoccupied.Tornado Safe Certified SheltersLIVE briefings on severe weather threat in central plains and live streams when I can see through FB portal in support of our field research:https://www.facebook.com/becomesupporter/166805519168

Opublikowany przez Reeda Timmera Extremego Meteorologista Wtorek, 10 września 2019

Dodatkowo, w sytuacji gdy tak chłodne powietrze zderza się powietrzem znacznie cieplejszym, to dojść musiało do bardzo intensywnych śnieżyć na północy Stanów Zjednoczonych oraz południu Kanady. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć pokazujących skutki opadów śniegu.