Pogoda. Silny atak zimy w USA. Powiew lata w Polsce i Europie oraz burze

Pogoda. Bardzo ciekawie zapowiadają się najbliższe dni jeśli chodzi o pogodę na Świecie.

O szalejącym na Pacyfiku tajfunie pisaliśmy tutaj. Bardzo dynamiczna pogoda czeka również mieszkańców Ameryki Północnej. Zaczynając od dzisiejszej doby z północy nad USA spływać będzie arktyczna, bardzo zimna masa powietrza. Doskonale obrazuje to rozkład anomalii temperatury na wysokości barycznej 850 hPa.

Widać tutaj doskonale jak chłodne powietrze „wlewa się” w głąb Stanów Zjednoczonych. Zderzenie się arktycznych, chłodnych mas powietrza z dość ciepłym, chwiejnym powietrzem które zalega nad USA doprowadzi do pierwszych w tym sezonie poważnych śnieżyć. Najgorzej prognozy opadów śniegu wyglądają dla północnych stanów USA takich jak Dakota Północna i Południowa oraz w Montanie, Wyoming i Minnesocie.

W wielu miejscach we wspomnianych stanach spaść może nawet 20cm śniegu w przeciągu kilkudziesięciu godzin. Warto zaznaczyć, że analogiczne przypadki tak głębokiego „spływu” arktycznego powietrza do środkowych stanów USA potrafił przynieść w Ameryce Północnej dłuższe incydenty zimowe. Poniżej zamieszczamy grafikę przedstawiającą prognozowaną sumę opadów śniegu do 15 października. Doskonale widać tutaj z jak dużymi opadami śniegu do czynienia będą mieli mieszkańcy północy USA.

W czasie, gdy mieszkańcy północnych regionów USA zmagali się będą z atakiem zimy, w Europie zachodniej i centralnej, w wielu regionach pogoda będzie w najbliższych dniach przypinała lato niż jesień.

Za sprawą korzystnego ułożenia nad Europą układów barycznych, do Europy centralnej i wschodniej (w tym oczywiście Polski) dojdzie do napływu ciepłych i wilgotnych mas powietrza z zachodu i południowego zachodu kontynentu. Temperatury będą w najbliższym czasie przyjemne. Słupki rtęci sięgały będą kilkunastu (bliżej 20 niż 10) stopni Celsjusza.

Jeszcze lepiej wyglądają prognozy na przyszły tydzień zarówno dla Polski, jak i Europy Centralnej. Przepływ powietrza zmieni się jeszcze bardziej na południkowy, a co za tym idzie masy powietrza zaciągane w nasze regiony będą jeszcze cieplejsze. W przyszłym tygodniu przewiduje się, że słupki rtęci w Polsce wskażą nawet 24 stopni Celsjusza.