Pogoda gwałtownie się zmieni. Burze ustąpią, wystąpią gęste mgły i przymrozek

Pogodę w sobotę kształtuje rozległe pole niżowe. Jednak zasadniczo znajdujemy się pod wpływem płytkiego ośrodka niżowego z centrum na pograniczu Czech i Niemiec oraz niżu znad Włoch. Aczkolwiek z południa na północ przesuwał się chłodny front atmosferyczny. Tuż za frontem w świeżej masie były dogodne warunki do rozwoju burz. Dziś zjawiska burzowe wystąpiły na południowym wschodzie, jak i też na Ziemi Świętokrzyskiej i Mazowszu, Górnym Śląsku oraz Małopolsce.

Zobacz też: Upał na południu zagości na stałe. 32-34 stopnie w prognozach. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Panowała w ciągu dnia niżowa pogoda. Obserwowano zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Jednak wysoko w górach zdarzyły się przelotne opady śniegu. Natomiast na południu, południowym wschodzie i w centrum, zdarzyły się burze, lokalnie z gradem na Podkarpaciu. Szacuje się, że akumulacja opadów w burzach mogła sięgnąć do 15 mm. Natomiast w szczytach Tatr przyrost pokrywy śnieżnej miejscami spadło do 5 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia odnotowano 8°C, 10°C na północy, około 12°C w centrum, do 14°C, 15-17°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, od 30 km/h do 40 km/h, z kierunków wschodnich. Nad morzem i w czasie burz porywy do 60 km/h.

Temperatura maksymalna zanotowana, 15.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Burze w kraju
Burze i wysoka temperatura. Pogoda była dziś dynamiczna

Pogoda. Burze nad Polską, 15 kwietnia 2023, zanotowane wyładowania przez sieć amatorskich detektorów Blitzortung

pogoda. burze nad Polską
Burze w kraju

Niżowa pogoda, gęste mgły. Burze już nie są prognozowane

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże. Natomiast na południu większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Występować mają opady deszczu, stopniowo zanikające w południowo-wschodniej części kraju. Aczkolwiek wysoko w górach zdarzyły się zanikające przelotne opady śniegu. Nie są już prognozowane burze. Miejscami na południu i wschodzie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 3°C, 4°C na wschodzie i południu, około 6°C w centrum, do 7°C, 8°C na północnym zachodzie kraju. Lokalnie w kotlinach górskich spadek temperatury do -1°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą wschodniego, jedynie na wybrzeżu okresami umiarkowany i porywisty.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl