Pogoda ulega gwałtownym zmianom. Silne burze i opady ustępują z Polski

Pogoda niżowa w czwartek nad Polską – typowa dla strefowej cyrkulacji atmosfery i falującego frontu atmosferycznego.

Pogoda okazała się dynamiczna w czwartek. Dochodziło do podtopień i pożarów od wyładowań

Pogoda w Polsce kształtowana była dziś przez skraj rozległego ośrodka niżowego znad północnej części Europy, wraz ze strefą pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie. Z zachodu napływać zaczęła nieco chłodniejsza masa powietrza polarno – morskiego o równowadze chwiejnej 

W piątek zmieni się sytuacja baryczna i kształtowana będzie przez klin ośrodka wyżowego znad środkowej części Europy. Z południowego zachodu napływać będzie coraz cieplejsza masa powietrza polarno – morskiego o równowadze stałej. Weekend przyniesie nam największy upał od początku bieżącego roku.

Niżowa aura i silne opady burzowe oraz liczne wyładowania atmosferyczne

Dzisiejszy dzień przyniosł przewagę zachmurzenia umiarkowanego, okresami dużego. Występowały w wielu regionach konwekcyjne opady deszczu. Aczkolwiek na południu i południowym wschodzie, centrum i wschodzie również burze, które lokalnie okazały się gwałtowne i niosły silne opady burzowe prowadzące do podtopień.. Zgodnie z prognozami największe sumy opadów wystąpiły w południowej południowo-wschodniej połowie kraju. Na wielu stacjach w pasie dzielnic południowych zmierzono nawet 40-61 mm. Jednak punktowo z uwagi na konwekcyjny charakter opadów mogły okazać się wyższe. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono przeważnie od 23°C do 28°C, niższe wartości tylko nad morzem oraz na obszarach podgórskich w Karpatach, gdzie odnotowano od 19°C do 22°C. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany. Natomiast nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich. Aczkolwiek w czasie burz porywy wiatru sięgały punktowo do 60-75 km/h.

Zobacz też: Silny upał uderzy w Polsce

Burze nad Polską, 13 lipca 2023 – zarejestrowane wyładowania przez detektory amatorskie Blitzortung

niżowa pogoda w kraju
Burzowa pogoda w Polsce

Temperatura maksymalna, 13.07.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach pomiarowych IMGW-PIB

dzień gorący w Polsce
Temperatura przekroczyła próg dnia gorącego dziś

Podczas nadchodzącej nocy prognozowana jest przewaga zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Jedynie na zachodzie i w centrum rozpogodzenia. Na mniejszym obszarze niż w ciągu dnia wystąpia przelotne opady deszczu i burze. Głównie na południowym wschodzie suma opadów do 15 mm, natomiast na północnym wschodzie do 25 mm. Ponadto na południu w godzinach porannych utworzą się lokalne mgły ograniczające widzialność do 500 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą przeważnie od 12°C do 16°C, niższe wartości tylko w obszarach podgórskich – od 9°C do 11°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h, lecz potencjał wiatrowy okaże się bardziej ograniczony niż w ciągu dnia.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl