Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda i temperatury szaleją. Gorąc +40 naciera z południa. Rekordowe ciepło blisko Polski. Niż przyniesie burze i nawałnice

Pogoda szaleje. Upał na północy. Burze i nawałnice


Bardzo ciekawie kształtuje się pogoda na terenie Europy. Gorąco i upalnie zrobiło się w regionie, gdzie zazwyczaj jest chłodniej nawet w lecie. Zapominamy powoli o kropli chłodu, która przyniosła dwa chłodne dni w Polsce. Pogoda zaczyna pokazywać dynamiczne i nieprzewidywalne oblicze w całej Europie.

Pogoda szaleje w Europie. Sytuacja synoptyczna

Rzućmy okiem na mapę synoptyczną Europy. Po krótce wyjaśni nam ona dlaczego na naszym kontynencie pogoda stał się mocno nieprzewidywalna.

Pogoda szaleje. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda szaleje w Europie. Wyże przynoszą napływ afrykańskiego żaru

W regionie Półwyspu Iberyjskiego rozbudował się wyż. Powoduje to, że do Europy „zaciągane” są bardzo ciepłe masy powietrza z północnej Afryki. Do tego dołożyć należy liczne odcięte niże, które powstają w rejonie Morza Śródziemnego, a w środku tygodnia przebiły blokadę wyżową wędrując również w region kraju. Z jednej strony mamy więc napływ gorących mas powietrza, a do tego dochodzą niże, które wzmagają dynamikę w atmosferze. Dlatego też pogoda w pasie od Europy Południowej po Polskę jest i będzie dynamiczna. O burzach i nawałnicach napiszę za chwilę. Teraz zerknijmy na rozkład temperatury w Europie ponieważ ten parametr pogody mocno zaskakuje. Przeczytaj również: Upał w Polsce będzie naprawdę silny

Upał w najmniej spodziewanych regionach kontynentu

W pierwszej części wpisu wspomniałem o napływie bardzo ciepłych mas powietrza z południa kontynentu. Zobaczmy zatem jak wyglądają temperatury w Europie dzisiejszego dnia.

Pogoda szaleje. Upał na północy kontynentu
Pogoda szaleje. Gorąco nawet w Skandynawii

O silnym upale na południowym zachodzie napiszę za moment. Jednak warto zwrócić uwagę na to, jak silny jest napływ ciepła w regiony zachodnie, a przede wszystkim północne Europy. Od kilku dni (również dziś) temperatury w Skandynawii przekraczają 25 stopni Celsjusza. Pogoda przynosi bardzo wysokie temperatury nie tylko na zachodnich, ale też wschodnich krańcach Europy. Upał powyżej 35 stopni wlewa się również na krańcach południowych europejskiej części Rosji.

Pogoda na Wyspach i w Skandynawii zaskakuje wysokimi temperaturami
Pogoda zaskakuje najbardziej na północy i północnym zachodzie Europy

Jednak największym zaskoczeniem jeśli chodzi o temperatury w Europie są Wyspy Brytyjskie oraz Skandynawia. Temperatury w Walii, czy na południu Anglii sięgają 27 stopnie Celsjusza. Ponad 25 stopni jest na pozostałym obszarze Anglii oraz w Irlandii. O Skandynawie już wspominałem, jednak warto dodać, że z definicji panuje tam upał, temperatury wzrastają ponad 25 stopni Celsjusza.

Pogoda przyniesie nam gorące lato w przyszłym tygodniu

Powyżej prognoza temperatury dla Polski na weekend oraz na przyszły tydzień. Jeszcze najbliższe 2-3 dni przyniosą nam umiarkowane, ale przyjemne temperatury powietrza w okolicach 21-23 stopni. Od poniedziałku do Polski zacznie napływać gorące, zwrotnikowe powietrze z południowego zachodu. W kraju we wtorek, czy w środę zaczną pojawiać się temperatury na poziomie 34 stopni Celsjusza. To już jest upał zagrażający zdrowiu.

Pogoda w Polsce przyniesie nie tylko bardzo wysokie temperatury, ale również burze

Jednak pogoda w przyszłym tygodniu przyniesie nam nie tylko prawdziwie letnie, bardzo wysokie temperatury w Polsce. Do kraju napływało będzie nie tylko ciepłe, ale i zasobne w wilgoć powietrze. W pierwszej połowie przyszłego tygodnia brak będzie dodatkowych czynników wspomagających rozwój burz. Jednak w drugiej części tygodnia modele widzą już dość silne burze nad Polską.

Burze nad Polską w przyszłym tygodniu
Pogoda przyniesie burze nad Polską w przyszłym tygodniu

Oczywiście, za wcześnie jest bym tydzień wcześniej opisywał gdzie dokładnie i w jaki dzień tygodnia podał gdzie dokładnie pojawią się burze. Jednak w przyszłym tygodniu pogoda przyniesie nam środek lata w Polsce. Temperatury powędrują ku bardzo wysokim wartościom, a nad Polską pojawią się groźne zjawiska meteorologiczne.

Podsumowując, pogoda obecnie nieco szaleje w Europie. Nie jest niczym szczególnym upał na południu, choćby prawie 40 stopni w Hiszpanii. Jednak już temperatury na poziomie 25-28 stopni Na Wyspach brytyjskich, czy w Skandynawii do końca codziennością pogodową nie jest. Do tego dochodzą silne burze i ulewy w wielu miejscach kontynentu. Pod dość „nudnym” początku czerwca lato rozkręcać zaczyna nam się w pełni.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk