Pogoda. Jesienne burze pojawią się nad Polską. Następnie uderzy chłód, ulewy i śnieg w górach

We wtorek nasza część Europy jest pomiędzy górną zatoką rozciągającą się z północy na południe na zachód od Polski a wyżem znad Europy Wschodniej. Z południowego-zachodu napływa ciepła masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. W piątek rozpocznie się zmiana pogody na obszarze Polski. Weekend ciepły będzie tylko na wschodzie.

Zanotowana temperatura powietrza w dniu 22 września 2020 o godzinie 15 czasu lokalnego na wybranych stacjach IMGW-PIB.

W środę, 23 września 2020 Polska znajdzie się po wschodniej stronie górnej zatoki niżowej. Z południa napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza. Wschód kraju pozostanie pod wpływem wyżu znad Rosji.

Prognoza temperatury powietrza w środę na obszarze Polski o godzinie 14 15 czasu lokalnego.

Polska zachodnia znajdzie się w środę pod wpływem niżu znad Morza Północnego. We wschodniej połowie kraju dalej dominować ma wyż. Z południa napływać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza.

Zawartość wody opadowej w pionowym slupie powietrza wyniesie około 33 mm. W dolnej i środkowej troposferze chwiejność termodynamiczna będzie niewielka, lecz wystarczająca do rozwoju chmur Cumulonimbus. Kluczowym czynnikiem wspomagającym rozwój burz okaże się w pasie od Sudetów po zachodnie Pomorze. Nie powinny być to gwałtowne zjawiska konwekcyjne, a najbardziej prawdopodobny tryb konwekcji ma być uniesiony.

Prognoza burz według IMGW-PIB na dzień 23.09.2020 od 8:00 do 20:00. Należy mieć na uwadze, że będą to zjawiska punktowe i niezbyt intensywne.

Prognoza burz na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Dynamiczna pogoda w czwartek na obszarze Polski

24 września 2020 Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się strefa frontu atmosferycznego poprzedzona linią zbieżności wiatru.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.09.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na dzień 24.09.2020 na godzinę 14 czasu lokalnego

Burze prognozowane są lokalnie na północy, centrum i wschodzie. Miejscami możliwe opady gradu.

Prognozowany zasięg opadów według modelu ECMWF w czwartek.

Pogoda. Piątek z pofalowanym frontem atmosferycznym nad Polską

W przeddzień weekendu na zachodzie naszego kraju przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związana z niżem znad Morza Północnego. Wzdłuż frontu przemieszczać mają się zaburzenia falowe urastające do postaci niżów.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.09.2020, 12 UTC

Strefa opadów atmosferycznych, jak i też lokalnych burz zaznaczy się na zachodzie Polski, następnie przemieszczać ma się na północny-wschód. Niż przemieszczać ma się wzdłuż frontu z południa na północ.

Wystąpi podział na cieplejszy wschód oraz centrum i południe oraz chłodniejszy i deszczowy zachód. We wschodniej części kraju możliwe słabe burze.

Pogoda. Deszczowa sobota, podział na chłodniejszy zachód i cieplejszy wschód

W weekend znajdziemy się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się falujący front atmosferyczny. Pomiędzy wschodem a zachodem wystąpi duży kontrast termiczny. W całym kraju możliwe opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.09.2020, 12 UTC

Wystąpi 26 września 2020 podział na dwie strefy pogodowe. Termometry pokazywać będą 22-24 stopnie na wschodzie, w tym samym czasie na zachodzie ma być 9-12 stopni i intensywne opady deszczu.

Deszczowo będzie w całej Polsce. Szczególnie intensywnie popada na zachodzie i południu kraju.

Prognozowane sumy opadów do drugiej części w nocy w niedzielę przez modele ECMWF i GFS.

Pogoda. Deszczowa niedziela, w polskich górach wystąpi atak zimy

Wpływ na warunki pogodowe będzie mieć niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych w naszej części Starego Kontynentu. Opady atmosferyczne możliwe są w niemal całej Polsce.

Widoczny obszar obniżonego geopotencjału w niedzielę i centrum niżu na południu Polski. W polskich górach możliwe opady śniegu. Opady śniegu są najbardziej prawdopodobne powyżej 1100-1200 metrów nad poziomem morza.

Możliwy obszar opadów śniegu w nocy z niedzieli na sobotę oraz w niedzielę na obszarze Polski.

W ostatni dzień weekendu w wielu miejscach będzie poniżej 15 stopni.

Prognozowane sumy opadów na obszarze Polski przez wybrane modele numeryczne w okresie od 22.09.2020 do 27.09.2020.