Spadnie pierwszy śnieg na początku jesieni. Temperatura w dół o 20 stopni. Nadciąga silne ochłodzenie

Obecnie mamy w kraju kilka dni z bardzo wysokimi temperaturami. Jednak już pod koniec tygodnia i w weekend nadejdzie duże ochłodzenie. W Polsce spadnie pierwszy śnieg. Zimno zrobi się przede wszystkim na południu i południowym zachodzie kraju.

Kalendarzowa jesień przywita nas ekstremalnie wysoką temperaturą. Jeszcze w środę i czwartek w wielu miejscach Polski słupki rtęci wskazywały będą 27-29 stopnie Celsjusza. Trudno uwierzyć, że już w sobotę na południu i południowym zachodzie Polski temperatura spadnie o 20 stopni.

Spadki temperatury

Pierwszy śnieg i spadki temperatur w weekend

Sobota to bardzo niskie temperatury na Dolnym Śląsku. W okolicach Wałbrzycha, czy Jeleniej Góry termometry wskazywać mogą zaledwie 6 stopni Celsjusza. Oznacza to, że rano, przy gruncie niemal pewne będą przymrozki. Co bardzo ciekawe, w tym samym czasie, w sobotę Polska wschodnia i częściowo centralna znajdowała się będzie jeszcze pod wpływem ciepłych mas powietrza. W czasie, gdy na południowym zachodzie może padać śnieg, na wschodzie kraju będzie nawet 20 stopni ciepła.

Jeszcze gorzej pod kątem temperatury w Polsce wygląda niedziela. Obszar chłodnego powietrza rozleje się na większość dzielnic kraju. Ponad 10 stopni będzie już tylko na krańcach wschodnich i północnych Polski. Na pozostałym obszarze od 7 stopni w centrum do zaledwie 2 w Zakopanem.

Wspomnieliśmy o opadach śniegu. Bardzo prawdopodobne jest, że w sobotę i w niedzielę na obszarach górskich pojawią się opady śniegu. Śnieg szczególnie możliwy jest w niedzielę w Tatrach. Na nizinach opadów śniegu się raczej nie spodziewamy, jednak lokalne przygruntowe przymrozki są niemal pewne.

Podsumowując, pierwsze dni jesieni będa bardzo ciepłe, a w wielu miejscach wręcz gorąco. Jednak pod koniec tygodnia od południowego zachodu wkroczy do Polski silne załamanie pogody. Czeka nas więcej opadów (w tym opadów śniegu). Wartości temperatury w wielu miejscach spadną o nawet 20 stopni w przeciągu 48 godzin. To silne załamanie pogody. Nadchodzący weekend przyniesie w Polsce drugie, to gorsze oblicze jesieni.

Więcej o pogodzie w najbliższych dniach i opadach śniegu tutaj