Pogoda. Kolejna wichura uderzy w Europę. Potężny niż jest już blisko.Wiatr ponad 100km/h. Wystąpią ulewy i burze

W północnej części Europy cyrkulacja strefowa trwa w najlepsze. Bardzo aktywny Atlantyk Północny przynosi Europie uderzenia kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia. Niże niosą ze sobą silny wiatr i opady. Występują również burze.

To właśnie dziś do Europy zbliża się kolejny silny niż, który przyniesie silną wichurę. Ośrodek niskiego ciśnienia JASMINE sunie z zachodu na Wyspy Brytyjskie. W centrum niżu ciśnienie spadnie dziś do okolic 965 hPa.

Jednak po zachodniej i południowej stronie od centrum niżu występuje bardzo duży gradient baryczny. To spowoduje, że wiatr będzie dziś bardzo silny. Standardowo przy aktywnym Atlantyku. Najsilniejsza wichura uderzy dziś w Wyspy Brytyjskie. W Irlandii i Szkocji siła wiatru osiągnie w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek nawet 115km/h.

Wiatr o takiej sile z łatwością łamie drzewa i uszkadza budynki. Apeluje się do mieszkańców północy i zachodu Wysp Brytyjskich, by nie pozostawiali aut pod drzewami.

Z bardzo silnym wiatrem w poniedziałek zmagali się będą nie tylko mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Wichura związana z niżem JASMINE uderzy również w Norwegię i Islandię. W tych krajach prędkość wiatru przekraczała będzie również 100 km/h.

Niż prócz silnego wiatru przyniesie opady. Na Wyspach Brytyjskich, gdzie temperatury są dodatnie, będą to opady deszczu. W wielu miejscach deszcz będzie padał intensywnie. W Skandynawii, do której spływa chłodne powietrze przynosząc temperatury ujemne będzie padał śnieg. W przypadku powstania konwekcji możliwe są zawieje śnieżne i burze.

Warto zwrócić uwagę na blokadę cyrkulacji strefowej nad Europą Centralną. W tej części Europy ulokował się silny wyż HELGE, który nie pozwoli na docieranie ośrodków niżowych do naszego regionu. Dlatego też silny wiatr spowodowany niżem JASMINE nie dotrze do naszej części kontynentu.