14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2020 dla Polski. Dość zimny miesiąc, zmienna aura i burze

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2020 dla Polski. Dość zimny miesiąc, okresy suche i burze. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na 4 miesiąc 2020 roku.

Prognoza oparta będzie na danych z modeli CFS i ECMWF. CFS to amerykański model klimatyczny, natomiast ECMWF to europejski model.

Jedna z aktualizacji modelu CFS prognozuje, że w kwietniu odchylenie temperatury sięgnie w skali miesięcznej nawet 2 stopnie powyżej normy.

Najnowsza odsłona tego modelu prognozuje, że anomalia temperatury sięgnie maksymalnie 1,5 stopnia. Miejscami miesiąc ten może być z temperaturą w normie, lokalnie nawet poniżej.

Prognoza anomalia temperatury w kwietniu z podziałem na poszczególne tygodnie według modelu CFS. Wyliczenia mogą te jeszcze ulec zmianie.

Prognozowana wysokość opadów w kwietniu przez model CFS. Prawdopodobnie będzie to miesiąc suchy, lecz należy mieć na uwadze, że prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.

Okresami nasz kraj znajdzie się pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Nie tylko tych znad Oceanu Atlantyckiego, ale najprawdopodobniej także niżów znad Morza Śródziemnego, zwłaszcza w sytuacji, gdy zimne powietrze spłynie nad wody tego akwenu i doprowadzi do rozwoju niżów śródziemnorskich. Tak może być na przykład w pierwszej dekadzie kwietnia. Prognozy te jednak mogą ulec jeszcze zmianie.

Jak i też w kolejnych tygodniach kwietnia.

Okresami nasz kraj dostanie się pod wpływ układów wysokiego ciśnienia.

Również europejski model ECMWF prognozuje, że kwiecień może nie być bardzo ciepłym miesiącem. Występować będą opady deszczu, niewykluczone, że spadnie miejscami na nizinach śnieg. Najczęściej mogą być to opady konwekcyjne. Ilość opadów skali miesięcznej będzie prawdopodobnie poniżej normy.

W kwietniu prawdopodobne są według modelu ECMWF okresy wilgotne. Mogą wystąpić niże znad Morza Śródziemnego, sięgające swoimi zatokami i frontami nasz kraj, przynosząc okresy z ilością opadów powyżej normy.

Epizodów w kwietniu nie można wykluczyć, patrząc na powyższe prognozy są one całkiem prawdopodobne. Po bardzo ciepłej zimie początek astronomicznej wiosny przynosić może dość chłodne okresy. Nikogo nie powinny zdziwić nocne spadki temperatury do ujemnych wartości.

Burze występować będą najczęściej w chłodnych masach powietrza. Najczęściej ich aktywność elektryczna nie powinny być wysoka. Okresami na obszarze Polski możliwe są burze w cieplejszych masach powietrza. Dużo zależeć będzie jednak od mas powietrza, które napłyną w czwartym miesiącu roku do naszej części Europy.

Niewykluczone, że dotrą do nas również na pewien okres czasu cieplejsze masy z południa Europy o cechach zwrotnikowych. Wtedy temperatura przekroczyć może 20 stopni. Prognozy te z pewnością zweryfikujemy pod koniec marca.

Najnowsze informacje pogodowe na Fanipogody.pl

Położenie opadów tutaj

Aktualna temperatura w Polsce tutaj