Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Kolejny cyklon uderzy w Europę. Głęboki niż na Atlantyku. Znów czekają nas niszczące wichury i burze

Wysoka aktywność Atlantyku nie daje chwili wytchnienia w pogodzie. Do Europy docierają kolejne głębokie niże baryczne. Ostatnie dwa weekendy minęły pod znakiem cyklonów Ciara i Dennis. Ledwo co przestaliśmy pisać o wichurach i burzach, które były wynikiem tych silnych niżów. Już na Atlantyku formuje się kolejny, głęboki cyklon.

Z jak dynamicznie pogłębiającym się ośrodkiem barycznym mamy do czynienia widać na poniższych mapach. Cyklon pogłębia się obecnie około 30 hPa na dobę, co oznacza, że dziś wieczorem ciśnienie w jego centrum spadnie nawet poniżej 940 hPa.

Już dziś, z każdą godziną na skutek rosnącego kontrastu barycznego wzmagał się będzie wiatr nad północną częścią Europy. Podczas nadchodzącej doby skutki „młodego” cyklonu najbardziej odczują mieszkańcy Islandii.

Prognozowane porywy wiatru w południowej części wyspy sięgnął nawet 180 km/h. Mieszkańców Islandii znów czeka uderzenie potężnej wichury.

W kolejnych godzinach siła wiatru wzrośnie również na Wyspach Brytyjskich. W północnych regionach Wysp dziś po południu i w nocy wiać może z prędkością przekraczającą 130 km/h

Prognozy wskazują, że to nie pierwszy ośrodek niżowy przyniesie silny wiatr w głębi kontynentu. W okolicach piątku, 21 lutego do Europy zbliży się wysoki gradient baryczny związany z niżem wtórnym.

Już w piątek na Wyspach wiało będzie z prędkością 130 km/h. W kolejnych godzinach (i dniach) mocno wiało będzie między innymi w Niemczech, Polsce, czy Skandynawii.

O tym jednak pisali będziemy w kolejnych dniach, po kolejnych aktualizacjach modeli. Na dziś pewne jest, że silny wiatr czeka nadchodzącej doby mieszkańców Wysp Brytyjskich i Islandii. Szczegóły dotyczące wichury nad Europą klarować się będą podczas najbliższych dni.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk