Pogoda. Liczne burze wewnątrzmasowe w Polsce

W ostatnich dniach niemal cała środkowa część kontynentu objęta jest słabo gradientowym polem wysokiego ciśnienia, centrum wyżu powoli przemieszcza się na wschód. Natomiast nad Oceanem Atlantyckim pogłębia się zatoka niżowa a związana z nią strefa frontowa rozciąga się od Morza Norweskiego po Azory. Dlatego na ogół zmienność pogody jest u nas niewielka, natomiast w Polsce opady obejmują głównie obszary podgórskie i górskie, gdzie w ciągu dnia rozwija się konwekcja wewnątrzmasowa, przynosząca przelotne opady i burze.

Od kilku godzin nad Polską południową obserwuje się występowanie burz. Są to na ogół pojedyncze komórki burzowe, tworzące miejscami słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe o niskim stopniu trwałości.

Decydującym czynnikiem do inicjacji konwekcji jest rzeźba terenu i związane z nią orograficzne wymuszanie ruchów konwekcyjnych. Do końca dnia utrzyma się burzowa aura na południu Polski.

Tak sytuacje przed godziną 16 opisywał dyżurny synoptyk IMGW

Aktualnie burze najliczniej występują w Bieszczadach (obecnie międzu innymi w rejonie J. Solinskiego). Burze występują w postaci słabo zorganizowanego układu wielokomórkowego lub pojedynczych i niewielkich burz. Burzom miejscami towarzyszą nawalne opady deszczu o natężeniu do 10-15 mm/10 min. Przy dość krótkim cyklu życia burz i niewielkim ruchu komórek burzowych całkowita wysokość opadów deszczu sięgać może 30-40 mm. W Wisłoku Wielkim (powiat sanecki) całkowita wysokość opadów deszczu wyniosła 32 mm. Niektóre z komórek są wysoko wypiętrzone i towarzyszyć i mogły im również opady gradu do około 2-3 cm. Silnym opadom deszczu punktowo mogą również towarzyszyć silniejsze porywy do 70-80 km/h. 
Burze występują również w Tatrach, Beskidzie Sądeckim, w rejonie Gór Izerskich, pierwsze burze rozwijają się również w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Są to przeważnie niewielkie, pojedyncze i wolno przemieszczające się burze, którym również towarzyszą opady deszczu przejściowo o natężeniu nawalnym. 
W najbliższym czasie burze występować będą w Karpatach i częściowo w Sudetach (głównie rejon Gór Izerskich oraz Korlina Kłodzka). Podstawowym zagrożeniem będą silne opady deszczu, punktowo występować będą opady gradu do około 3 cm oraz wiatr do 80 km/h. Burze są również aktywne elektrycznie. Warunki do rozwoju burz są korzystne – sondaż z Popradu z godziny 12 UTC wskazuje, że CAPE wynosi około 1500 J/kg, wodność powietrza około 35 mm.
Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 15:57:00
Opracowano przez: Szymon Ogórek

Wyładowania zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut przez sieć detektorów Blitzortung

Dane satelitarne

Opady i wyładowania atmosferyczne

Bieżące położenie opadów i burz poniżej