Pogoda. Linia szkwału nad Wielkopolską. Burze, grad i silny wiatr nawet 80 km/h

Pogoda. Linia szkwału nad Wielkopolską. Burze, grad i silny wiatr nawet 80 km/h. Dynamiczna pogoda w niedzielę nad Polską.

Od godzin porannych informujemy na łamach naszego portalu o możliwości wystąpienia burz. Zjawiska burzowe wystąpiły dziś w woj. lubuskim i wielkopolskim. Na trasie burz prawdopodobne opady drobnego gradu, silny wiatr do 80 km/h i opady deszczu o umiarkowanym, miejscami i okresami silnym natężeniu. Niewykluczone, że w południowej części formacji burzowej rozwinęła się superkomórka burzowa. Wskazuje na to charakterystyczne echo na radarach i wysoka aktywność elektryczna jak na początek marca.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze zachodniej Polski.

Formacji liniowej towarzyszy chmura szelfowa.

Świetne ujęcie dobrze zorganizowanej formacji liniowej przechodzącej w okolicach #Sulechów w województwie lubuskim!…

Opublikowany przez Grzegorza Zawiślaka – Polisha Storm Chaser Niedziela, 1 marca 2020

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny dla Polski

Przed godziną 18 wyładowania atmosferyczne rejestrowane są w rejonie Leszna, Kościana (woj. wielkopolskie). Grzmi również w okolicach Grodziska Wielkopolskiego. Pioruny wystąpiły także koło Wronek.

W kolejnych godzinach burze zaczną słabnąć. Zbliżona aktywność burzowa powinna utrzymać się jeszcze przez godzinę. Potem atmosfera zacznie się stabilizować i chmury Cumulonimbus powinny przestać generować wyładowania atmosferyczne.

Bieżące położenie burz tutaj