Pogoda. Groźne burze możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Zagrożeniem duży grad, zalania i silny wiatr. Gdzie jest burza 13.07.2021?

Pogoda. Już od pierwszej części dnia głównie na obszarze Polski wschodniej występują zjawiska burzowe. Wyładowania atmosferyczne odnotowano przeważnie w powiatach na linii Wisły. Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD wskazują, że przynosiły one głównie większe opady konwekcyjne. Wtorek jest kolejnym dniem upalnym w lipcu, lecz miejscami znów pojawią się burze o większym natężeniu. Modele numeryczne wskazują, że najgroźniejsze burze wystąpią zachodzie i północy woj. lubelskiego w drugiej części dnia i wieczorem.

Pogoda. Kolejny dzień upalny na wschodzie

We wtorek termometry na obszarze woj. lubelskiego wskażą w najcieplejszym momencie dnia od 30°C do 33°C. Lokalnie temperatura może być niższa. Zwłaszcza w obszarze występowanie letnich burz, które mogą charakteryzować się dużą gwałtownością.

Dzisiaj nasza część Europy jest w dalszym ciągu w obszarze słabogradientowym. Różnica ciśnienia w naszej części Europy jest niewielka. Jednak nad Mazowsza nad Podlasie zmierza niewielki niż górny. Znajdziemy się dziś pomiędzy niżem z centrum nad Austrią a wyżem ze wschodu Europy. W dalszym ciągu z południa napływać ma gorąca i wilgotna masa zwrotnikowa.

Sytuacja synoptyczna na dzień, 13.07.2021, 12 UTC

pogoda. sytuacja synoptyczna, 13 lipca 2021, 12 UTC

Pogoda. Silne burze superkomórkowe możliwe późnym popołudniem i wieczorem

Główna aktywność konwekcyjna jest prognozowana na godziny popołudniowe, późno popołudniowe. Jednak już wcześniej mogą powstawać izolowane chmury burzowe wędrujące z południa na północ. Komórki burzowe formować mają się na lokalnych strefach zbieżności wiatru dolnego, skutkując unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji. Szczególnie dużo burz wystąpi na zachodzie, północnym-zachodzie i północy regionu. Istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo, że lokalne burze pojawią się w całym regionie.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w Polsce

Podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne, lokalnie obfite opady deszczu prowadzące do podtopień. Punktowo kumulacja opadów sięgnie do 30-60 mm, co może skutkować rozległymi zalaniami. Podczas burz możliwe opady gradu o średnicy do 2-5 cm, prowadzące do szkód. Konwekcyjne porywy wiatru do 90 km/h. Szczególnie w powiatach na zachodzie i północy regionu, gdzie prawdopodobny jest rozwój superkomórek burzowych. Prawdopodobnie stanie się późnym popołudniem i wieczorem.

Chmury burzowe cumulonimbus przesuwać mają się na ogół zgodnie z przepływem mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery. Przeważnie z południa na północ, północny-zachód. Niektóre z burz mogą przemieszczać się nieco inaczej i dotyczyć będzie to burz zawierających mezocyklon.

Szczególnie wysoka aktywność burzowa jest spodziewana w godzinach wieczornych na północy regionu. Na tym obszarze możliwe są strefy zbieżności wiatru w warstwie 0-2 km, które przyczynią się najprawdopodobniej do rozwoju burz. Komórki burzowe mają słabnąć w nocy. Jednak wysoka aktywność burzowa może być jeszcze utrzymana w pierwszej części nocy. Potem w drugiej części nocy chmury burzowe mają zaniknąć.

Prognoza burz na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz ocenia się na 90%

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

1 komentarz do “Pogoda. Groźne burze możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Zagrożeniem duży grad, zalania i silny wiatr. Gdzie jest burza 13.07.2021?”

Możliwość komentowania została wyłączona.