Nad wschodnią częścią Polski zalega gorące, zwrotnikowe i zasobne w wilgoć powietrze. Na lokalnych strefach zbieżności wiatru dochodzi dziś do powstawania chmur Cumulonimbus. Burze najbardziej aktywne będą w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na wschodzie i północnym wschodzie nie można wykluczyć, że burze występować będą również w godzinach nocnych.
Burze już od rana w Polsce
Mieszkańcy zachodniej Lubelszczyzny i południowego Mazowsza obudzeni dziś zostali przez wyładowania atmosferyczne. Już od wczesnych godzin porannych grzmiało na granicy województw. Jeszcze wcześniej, o świecie dość silna i aktywna elektrycznie burza przeszła w okolicach Dęblina na pograniczu wspomnianych województw.
Oczywiście poranne burze nie miały charakteru nawałnic. Jednak lokalnie przynosiły one bardzo dużo wyładowań atmosferycznych i nawalny opad deszczu. Jednak z każdą godziną burze nad Polską przybierają dziś na sile. Około południa burze występowały na wschód od Warszawy oraz na południu Warmii i Mazur. Burza, która minęła Warszawę od wschodu niosła ze sobą intensywne opady deszczu i lokalnie grad.
Groźne prognozy pogody na wtorek 13 lipca 2021
Przypomnijmy po krótce poranną prognozę burzową na wtorek 13 lipca. Pomiędzy niżem, który odsuną się na południowy zachód, a wyżem znad Rosji do Polski napływa gorąca, zwrotnikowa masa powietrza. Energia potencjalna konwekcyjnie CAPE sięga dziś 2000 J/kg. To już są wartości znaczące. Jednak burze nie powstałyby pomimo wysokiego CAPE, gdyby nie dodatkowe „dopalacze”. Dziś takim katalizatorem do rozwoju silnie wypiętrzonych chmur są lokalne strefy zbieżności wiatru. Najsilniejsza zbieżność występowała będzie na pólnocnym wschodzie kraju. Silne burze nie wykluczone są dziś jednak również na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Tak prognozę na dziś wydali Polscy Łowcy Burz.
Koledzy zaznaczyli, że na południu regionu objętego pierwszym stopniem zagrożenia wystąpi podwyższona skrętność wiatru. Może to faworyzować powstanie izolowanych, lokalnych, lecz silnych superkomórek burzowych. W przypadku przejścia takich struktur dużym zagrożeniem ze strony burz będą opady dużego gradu do 5 cm średnicy. Najlepsze warunki do powstania rozleglejszych, bardziej zorganizowanych burz wystąpią dziś na Podlasiu, Warmii i Mazurach. Tutaj burze ze względu na większy obszar jaki będą zajmowały nieść mogą nawalne, długotrwałe opady deszczu.
Burze nad Polską. Stan na godzinę 16
Sprawdźmy jak pogoda wygląda na godzinę 16. Ośrodków burzowych jest nad krajem coraz więcej. Burze rozwijają się dokładnie w obszarze prognozowanym przez nas i kolegów z PŁB. Poniższy skan pochodzi ze strony Awiacja IMGW (źródło)
Ośrodki konwekcyjne powstają w linii od północy Lubelskiego, przez wschód Mazowsza, zachód Podlasia po Warmię i Mazury. Obecnie najsilniejsze burze rozwinęły się w okolicach Radzynia Podlaskiego, na południe od Zambrowa oraz przed Mrągowem. Szczególnie komórka przemierzająca Mazury wydaje się być bardzo intensywna. Z pewnością towarzyszą jej opady dużego gradu oraz nawalny deszcz i silne porywy wiatru. W kolejnych godzinach burze rozwijać mogą się w całej wschodniej części kraju. Najintensywniejszych zjawisk nadal spodziewamy się na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach. Jednak powstanie silnych burz bardzo prawdopodobne jest również na Lubelszczyźnie. Wyładowania atmosferyczne pojawiały będą się jeszcze w pierwszej części nocy. Nie wykluczone jest jednak, że lokalnie grzmiało będzie przez całą noc. Dotyczy to zwłaszcza Polski północno wschodniej. Gdzie aktualnie jest burza zawsze sprawdzić można w naszym radarze opadów i burz.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie