Pogoda. We wtorek nasza część Europy jest w dalszym ciągu w obszarze słabogradientowym. Różnica ciśnienia w naszej części Europy jest mała. Znad Mazowsza nad Podlasie przemieścił się ośrodek górnego niżu. Zasadniczo znaleźliśmy się dziś pomiędzy niżem z centrum nad Austrią a wyżem ze wschodu Europy. Z południa docierało upalne, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.
Miejscami burze utrzymają przez całą noc
Podczas nadchodzącej nasz kraj będzie pod wpływem niżu. Niewielki ośrodek niżowy przemieści się znad Czech nad Niemcy. Wiele wskazuje, że przynajmniej w pierwszej części nocy zjawiska burzowe występować będą na północnym wschodzie. Na tym obszarze zaznaczy się linia zbieżności wiatru dolnego. W drugiej części nocy nad południowo-zachodnią Polskę zacznie nasuwać się pofalowany front atmosferyczny. Możliwe są też na tym obszarze burze.
Szczególnie aktywne burze występować mają w pierwszej części nocy na północnym-wschodzie. Z biegiem jednak godzin zjawiska burzowe mają słabnąć na tym obszarze. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni niewielki ośrodek niżu, zapewniając wymuszenie ruchów konwekcyjnych. W pobliżu niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Widocznego na mapach górnych poziomów izobarycznych wystąpi nieco większy poziomy przepływ mas powietrza, co przełoży się na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Na tym obszarze, szczególnie początkowo występować będą superkomórki burzowe i niewielkie klastry wielokomórkowe.
Podczas burz możliwe są opady do 20-30 mm. W pierwszych godzinach również grad. Prawdopodobnie atmosfera na tym obszarze ustabilizuje się po godzinie 24, co skutkować będzie zanikiem zjawisk burzowych.
Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)
W drugiej części nocy nad dzielnice południowo-zachodnie nasunie się front chłodny o charakterze pofalowanym. Poprzedzony może być on wewnątrzwycinkową linią konwergencji wiatru dolnego. Nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza skutkować może lepszą organizacją konwekcji. Nawet do formy wielokomórkowych struktur burzowych. Głównym zagrożeniem w czasie burz okażą się ulewne opady do 20-30 mm, miejscami nieco większa ilość wyładowań atmosferyczna. Konwekcyjne porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60-70 km/h. Miejscami na omawianym obszarze burze utrzymają się do godzin porannych.
Pogoda. Przed nami nieprzyjemna noc tropikalna
Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie przeważnie małe i umiarkowane. Tylko na północnym wschodzie i nad ranem na zachodzie duże z przelotnym deszczem i burzami. Temperatura od 18°C do 22°C. W wielu miejscach będzie to noc tropikalna, co utrudniać będzie nocny odpoczynek.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza według ICON dla Polski