Pogoda. Mordercze upały. Czterdzieści stopni. Fala upałów potrwa wiele dni w Europie

Wczoraj pisaliśmy o bardzo wysokich temperaturach na południowym zachodzie Europy. Sytuacja w regionie wydaje się być bardzo trudna. Najbliższe dni poczynając od dziś przyniosą na Półwyspie Iberyjskim upał przekraczający 40 stopni w cieniu. Fala upałów ma potrwać kilkanaście dni.

Już dziś na południu, w centrum i na zachodnie Hiszpanii słupki rtęci przekroczyć mogą 40 stopni Celsjusza. Temperatury ponad 35 to najczęściej już upał nie do zniesienia. O 40 stopniowych upałach lepiej w Polsce nawet nie myśleć. Hiszpanie jednak muszą przygotować się na dłuższy okres z tak wysokimi temperaturami powietrza.

Potężne upały widać w prognozach na cały nadchodzący tydzień. W okolicach środy, czwartku na południu Hiszpanii (Sevilla, Malaga) termometry wskazywać mogą nawet 43-44 stopnie ciepła. To mordercze temperatury. Władze apelują do mieszkańców o nie opuszczanie domów w godzinach 9-17 kiedy to słońce będzie operowało najmocniej. Tak silny upał szkodzi zdrowiu, zwiększa ryzyko udaru słonecznego, czy odwodnień.

Najgorszą wiadomością jest, że nie widać końca fali upałów w Hiszpanii. Przeglądając mapy pogodowe na najbliższe dwa tygodnie, praktycznie codziennie w centralnej i południowej części Półwyspu Iberyjskiego do czynienia mamy z upałem. Temperatury w Hiszpanii w najbliższych tygodniach bliższe będą 40 kreskom, niż trzydziestkom.

Na pokrycie tych słów umieszczamy prognozę na 20 lipca, gdzie nadal w wielu miejscach Hiszpanii i Portugalii widać temperatury na poziomie 37 stopni powyżej zera. Końca upałów nie widać. Tymczasem w Polsce przed nami okres letniej, ciepłej pogody. Upałów jednak na horyzoncie nie widać. Sam jestem wielbicielem wysokich temperatur, ale na wypoczynek z rodziną zdecydowanie bardziej preferuję 25 stopni niż morderczy, 40 stopniowy upał jaki obecnie panuje na południowym zachodzie Europy.